Rous získal bod ve zmoklém Doningtonu

DONINGTON PARK

Český jezdec Radomil Rous jako jediný z Čechů získal bod v GP Velké Británie silničních motocyklů na anglickém okruhu v Donington Parku. V kategorii do 250 ccm dojel patnáctý.

V pořadí osmý podnik seriálu mistrovství světa silničních motocyklů výrazně poznamenal déšť. Došlo k několika pádům, závod byl i zastaven, odkládaly se starty.

Nakonec v prudkém lijáku vyrazili na trať i jezdci v královské třídě MotoGP. Jezdci v nejnižší kubatuře do 125 ccm se museli vrátit do depa a přezout pneumatiky. O vedení se rozpoutal velký boj. Lukáš Pešek jezdil v úvodu na sedmnácté pozici, ale upadl a závod pro něj skončil. Když se později ujal vedení Fin Kallio, v devátém kole se mu smekl motocykl, jezdec přeletěl řídítka a hrůzostrašný pád dokončil v ochranné zóně. Naštěstí se sám zvedl a odešel po svých. Závod byl poté zastaven Ze svého prvního vítězství se tak radoval zcela překvapený španělský mladík Julián Simón na stroji KTM. Jen těsně za bodovanými místy skončil osmnáctiletý Karel Abrahám.

Rossiho útok

V závodě kategorie do 250 ccm zvítězil Francouz Randy de Puniet s aprilií. Boj o jeden cenný bod svedli dva Češi. Radomil Rous byl nakonec rychlejší o téměř půl druhé sekundy.

Mohutné sloupy vody se zvedaly za motocykly nejsilnější kategorie MotoGP. Ital Valentino Rossi dlouho vypadal, že ho závodění ve vodě nebaví, i když na rozdíl od mnoha soupeřů neměl s kluzkou tratí problémy, zatímco několik jezdců spadlo.

Startovní pole vodil Brazilec Alex Barros, který se soustředil na souboj s Američanem Kennym Robertsem. Italský fenomén zaútočil šest kol před koncem a znovu potvrdil svoji suverenitu na dvou rychlých kolech. Při průjezdu cílem ještě vystřihl soupeřům "houslové sólo". Barrose pak předjel i syn slavného otce Roberts. Tato kategorie za sebou už má devět mistrovských podniků.

Výsledky
do 125 ccm:
1. Simón (Šp./KTM) 17:35,523 min., 2. Di Meglio (Fr./Honda) 2,406 s., 3. Lai (It./Honda) 8,896, 4. Simoncelli (It./Aprilia) 9,169, 5. P. Nieto (Šp./Derbi) 13,837, 6. Lüthi (Švýc./Honda) 18,323, ... 17. Abraham (Aprilia) 45,101, Pešek (oba ČR/Derbi) nedokončil.
Průběžné pořadí: 1. Pasini (It./Aprilia) 100 b., 2. Talmacsi (Maď./KTM) 100, 3. Lüthi 99, 4. Kallio (Fin./KTM) 91, 5. Simoncelli 85, 6. Simón 80, ... 21. Pešek 8.
do 250 ccm:
1. De Puniet (Fr./Aprilia) 49:11,337 min., 2. West (Austr./KTM) 1,236 s., 3. Stoner (Austr./Aprilia) 16,740, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 47,825, 5. Porto (Arg./Aprilia) 1:03,449, 6. Corsi (It./Aprilia) 1:32,437, ... 15. Rous, 16. Smrž (oba ČR/Honda), oba -2 kola.
Průběžné pořadí: 1. Pedrosa 156, 2. Stoner 122, 3. Dovizioso (It./Honda) 111, 4. Porto 85, 5. De Puniet 79, 6. Lorenzo (Šp./Honda) 78, ... 20. Rous 8, 21. Smrž 6.
MotoGP:
1. Rossi (It./Yamaha) 52:58,675, 2. Roberts (USA/Suzuki) 3,169 s., 3. Barros (Braz./Honda) 4,006, 4. Edwards (USA/Yamaha) 10,292, 5. Checa (Šp./Ducati) 13,020, 6. Capirossi (It./Ducati) 23,321.
Průběžné pořadí: 1. Rossi 211, 2. Melandri (It./Honda) 107, 3. Edwards 106, 4. Biaggi (It./Honda) 100, 5. Gibernau (Šp./Honda) 95, 6. Barros 90.