Kornfeil i Hanika bodovali ve Velké ceně Austrálie, Abraham nedojel

Phillip Island

Ve Velké ceně Austrálie silničních motocyklů na Phillip Islandu bodovali v závodu Moto3 osmý Jakub Kornfeil i třináctý Karel Hanika. Karel Abraham v MotoGP po pádu závod nedokončil a stejný osud postihl také už jistého světového šampiona Marca Márqueze ze Španělska. Druhé letošní vítězství v královské třídě slaví Ital Valentino Rossi, jenž si dva závody před koncem seriálu si upevnil průběžnou druhou příčku.

Kolize německého jezdce Stefana Bradla (vpravo) ve Velké ceně Austrálie MotoGP.

Kornfeil se po nepovedené kvalifikaci a startu ze sedmnáctého místa mohl nakonec radovat z osmého umístění v první desítce v sezóně. Na začátku závodu sice klesl až na dvacátou pozici, ale pak se díky stíhací jízdě s Portugalcem Miguelem Oliveirou posouval dopředu. Dokonce se přiblížili početné vedoucí skupině na necelých osm desetin sekundy, po pádech Jihoafričana Brada Bindera a Brita Dannyho Kenta dojel Kornfeil osmý zhruba 3,5 sekundy za vítězným Australanem Jackem Millerem.

„Když mě Oliveira předjel, začali jsme mezi sebou bojovat a to nás pochopitelně hodně zpomalilo. Rozestup se vrátil na původní hodnotu a vidina sjetí čela závodu byla fuč," uvedl Kornfeil, který za portugalským soupeřem zaostal o sedm desetin. „Máme za sebou pěkný závod. Dobře jsme si zazávodili. Myslím, že jsme odvedli dobrou práci. Na druhé straně je třeba uznat, že k osmému místu pomohlo také pár pádů mých soupeřů," konstatoval dvanáctý jezdec průběžného pořadí MS, které vede dnes druhý Španěl Álex Márquez. Miller snížil jeho náskok na 20 bodů.

Hanika, který ztratil na vítěze přes 18 sekund, je v šampionátu dál na 18. místě.

Abraham po pádu skončil

Závod MotoGP nedokončilo devět jezdců včetně Abrahama, který nedojel do cíle potřetí za sebou. „Vůbec nevím, co se v té zatáčce stalo. Byl to 'highsider' na přední kolo, elektronika to nepobrala, takže ani neznám příčinu. Kolo předtím jsem tam jel úplně stejně," uvedl český jezdec, jenž po startu z 16. příčky upadl po čtyřech kolech. „Psychicky jsem teď na tom hodně špatně. Ze závodů, které nám vyhovují, tím myslím Aragon, Japonsko a Austrálii, nemáme ani bod. Ještě horší je vědět, že tolik jezdců ze špičky spadlo také. Šance na slušné body dnes byla velká," konstatoval Abraham po závodě, který dokončilo jen 14 jezdců.

Márquez nebyl klasifikován poprvé v sezoně, jeho celkový triumf však nemůže už nikdo ohrozit. Jednadvacetiletý Španěl upadl v 18. okruhu v době, kdy vedl o čtyři sekundy a mířil za dvanáctým vítězstvím v sezoně, kterým by vyrovnal rekord Australana Micka Doohana.

Rossi po startu z osmé příčky navázal na prvenství z Grand Prix San Marina a ve 250. závodu v nejsilnější kubatuře vybojoval 82. vítězství. Celkem má devítinásobný mistr světa na kontě 108 triumfů v seriálu. Kompletní stupně vítězů obsadili jezdci Yamahy, což se jim povedlo poprvé po šesti letech.

V posledním kole upadl na druhém místě jedoucí Brit Cal Crutchlow a přišel o nejlepší výsledek v sezoně. Těžil z toho jeho krajan Bradley Smith, jenž se posunul na třetí pozici a ve své druhé sezoně v MotoGP poprvé stanul na stupních vítězů. Druhý byl Španěl Jorge Lorenzo.

V Moto2 už si mohl zajistit titul Španěl Esteve Rabat, ale musel se spokojit s třetím místem. Před druhým Finem Mikou Kalliem má i tak suverénní náskok 41 bodů a za týden v Malajsii mu stačí skončit do šestého místa.

Velká cena Austrálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů na Phillip Islandu: