Pešek se blýskl šestým místem, Rossi stále vládne

HOHENSTEIN-ERNSTTHAL (Německo)

Český motocyklový závodník Lukáš Pešek obsadil ve své kategorii do 125 ccm šesté místo ve Velké ceně Německa. Devatenáctiletý jezdec na derbi tak na Sachsenringu zaznamenal svůj nejlepší výkon v mistrovství světa, jeho dosavadním maximem byla osmá příčka. V královské MotoGP zvítězil před rekordní návštěvou Valentino Rossi.

Pešek odstartoval do dnešního závodu ze sedmého místa a kolem této pozice se pohyboval i v dalším průběhu. V závěru jezdil na konci šestičlenné skupinky, než závod předčasně skončil. Pořadatelé jezdce zastavili šest kol před koncem kvůli pádu Manuela Poggialiho.

Z vítězství se tak radoval Fin Mika Kallio na KTM. Druhý byl Švýcar Thomas Lüthi na hondě, jenž se dostal do čela průběžného pořadí šampionátu. Dosavadní lídr Ital Mattia Pasini dnes totiž zůstal bez bodů, stejně jako český mladík Karel Abraham, který dojel sedmnáctý.

Také závod MotoGP ovlivnil pád, červené vlajky vlály na trati poté, co Američana Johna Hopkinse vymrštila jeho suzuki do vzduchu. Závod byl poté restartován, nicméně smolař Hopkins, jenž měl těžkou havárii již v pátek a jeho start byl v ohrožení, již nepokračoval. Podle posledních zpráv však nebyl vážně zraněn.

Rossi dosáhl již 76. vítězství v kariéře

Italský fenomén Rossi dosáhl i na svém neoblíbeném Sachsenringu v jubilejní 150. Grand Prix již 76. vítězství v kariéře. Pomohla mu k tomu chyba vedoucího Španěla Seteho Gibernaua, jenž v první zatáčce posledního okruhu nezatočil ideálně a jeho rival na yamaze se kolem něj protáhl. Rozhozený Gibernau měl pak co dělat, aby uhájil alespoň druhé místo před Američanem Nickym Haydenem.

Před 216 tisíci diváky, což je na Sachsenringu nový rekord, tak Rossimu spadla do klína osmá výhra z deseti závodů v sezoně. Úřadující světový šampion míří za pátým titulem v MotoGP za sebou, před druhým krajanem Markem Melandrim má náskok 120 bodů. "Odjel skvělý závod, ale udělal jednu malou chybičku a ulehčil mi cestu k vítězství," prohlásil na adresu Gibernaua Rossi, jenž přišel na stupně vítězů s nápisem "Sorry Miku" na vlajce.

Závod do 250 ccm vyhrál Pedrosa

Svým šestasedmdesátým vítězstvím totiž vyrovnal v historických tabulkách rekord britské legendy Mikea Hailwooda. "Byl to jeden z nejlepších jezdců historie a tohle byla skvělá příležitost, jak si ho připomenout," dodal Rossi.

Závod motocyklů do 250 ccm vyhrál Daniel Pedrosa s hondou a díky pátému triumfu v sezoně si pojistil vedení v průběžném pořadí šampionátu. Španěl dnes v Německu porazil Alexe De Angelise ze San Marina na aprilii, třetí skončil Japonec Hiroši Aojama.

Z českých jezdců ve dvěstěpadesátkách na bodované pozice nikdo nedosáhl. Jakub Smrž v závěru o šest tisícin prohrál boj s Martinem Cardeňasem o patnácté místo, Radomil Rous skončil dvacátý. "V závodě jsem se po horším startu snažil probojovat dopředu a od prvních kol jsem cítil, že mi klouže zadní guma. Postupně jsem se riskantní jízdou probil vpřed. Strašně mě to mrzí, ale jel jsem víc než na maximum," uvedl Smrž.

Toho rozhodila havárie z ranního tréninku v rychlosti kolem 180 km/h. "Při dobržďování po cílové rovině se mi zadřela motorka. Nic se mi nestalo, ale moc dobře jsem se pak zrovna necítil," dodal český jezdec.

Výsledky:
Do 125 ccm: 1. Kallio (Fin./KTM)) 29:46,795, 2. Lüthi (Švýc./Honda) -0,134, 3. Simoncelli (It./Aprilia) -0,288, 4. Talmacsi (Maď./KTM) -0,481, 5. Simón (Šp./KTM) -1,435, 6. Pešek (ČR/Derbi) -1,628.
Průběžné pořadí MS (po devíti závodech): 1. Lüthi 119 b., 2. Kallio 116, 3. Talmacsi 113, 4. Simoncelli 101, 5. Pasini (It./Aprilia) 100, 6. Simón 91, ...19. Pešek 18.
Do 250 ccm: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 41:35,089, 2. De Angelis (San Marino/Aprilia) -7,940, 3. Aojama (Jap./Honda) -11,171, 4. Dovizioso (It./Honda) -11:346, 5. Porto (Arg./Aprilia) -11,444, 6. De Puniet (Fr./Aprilia) -17,536, ...16. Smrž (ČR/Honda) - 1:13,876, 20. Rous (ČR/Honda) -1 kolo.
Průběžné pořadí (po 9 závodech): 1. Pedrosa 181, 2. Stoner (Austr./Aprilia) 131, 3. Dovizioso 124, 4. Porto 96, 5. De Puniet 89, 6. De Angelis a Aojama oba 87, ...20. Rous 8, 21. Smrž 6.
MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 35:04,434, 2. Gibernau (Šp./Honda) -0,685, 3. Hayden (USA/Honda) -0,885, 4. Biaggi (It./Honda) -2,365, 5. Barros (Braz./Honda) -2,855, 6. Nakano (Jap./Kawasaki) -4,557.
Průběžné pořadí (po 10 závodech): 1. Rossi 236, 2. Melandri (It./Honda) 116, 3. Gibernau 115, 4. Edwards (Brit./Yamaha) 114, 5. Biaggi 113, 6. Barros 101.