Hanika odstartuje do poslední GP sezóny ve Valencii z druhé řady

Valencie

Karel Hanika odstartuje do Velké ceny Valencie, kterou vyvrcholí sezóna mistrovství světa silničních motocyklů, z druhé řady. Letošní debutant v šampionátu Moto3 zajel v dnešní kvalifikaci šestý čas, což je jeho druhý nejlepší výsledek.

Jezdci Karel Hanika (vlevo) a Karel Abraham.

Osmnáctiletý Hanika byl letos v kvalifikaci lepší pouze v červencové Grand Prix Německa, kde obsadil čtvrté místo. Loňský vítěz Rookies Cupu měl v závěrečné minutě dnešní kvalifikace pád, po němž se těžko zvedal ze země, ale z trati odešel po svých.

Druhý český závodník v Moto3 Jakub Kornfeil zajel dvanáctý čas a bude startovat ze čtvrté řady.

Pole position získal Ital Niccolo Antonelli, jehož v první řadě doplní oba kandidáti na zisk titulu Jack Miller z Austrálie a Španěl Álex Márquez. Mladší bratr již jistého šampióna MotoGP Marca Márqueze vede před závěrečným závodem průběžné pořadí před Millerem o 11 bodů.

V královské kategorii MotoGP si připsal kvalifikační vítězství po více než čtyřech letech Ital Valentino Rossi, jenž startoval naposledy z pole position do Velké ceny Francie 2010. "To ještě myslím byla černobílá televize, ne?" žertoval devítinásobný mistr světa.

Karel Abraham byl klasifikován jako třiadvacátý, tedy třetí od konce, a vyjede do závodu z osmé řady. "Je to hodně nepovedené a hodně mě to štve," řekl po nejhorším kvalifikačním výsledku v sezóně Abraham. "Nebudu to svádět na nic a na nikoho, prostě to dnes nešlo, i když jsem se do toho snažil dát všechno. Určitě tomu nepřispěl pád ve čtvrtém tréninku, kvůli kterému jsme museli trochu improvizovat," dodal český jezdec.

Kvalifikaci Moto2 vyhrál již jistý mistr světa Esteve Rabat a zaznamenal rekordní jedenáctou pole position v sezoně. Předchozím maximem této třídy bylo 10 kvalifikačních prvenství, kterých dosáhli také Němec Toni Mang v roce 1981 a Španěl Jorge Lorenzo v roce 2006.

Závod MS se od roku 2016 vrátí do Rakouska

Rakousko se od roku 2016 vrátí do kalendáře mistrovství světa. Promotérská společnost Dorna dnes oznámila, že se dohodla s majitelem Red Bullu Dietrichem Mateschitzem na uspořádání závodů na okruhu ve Spielbergu.

Red Bull Ring už letos hostil i velký návrat formule 1 do Rakouska po jedenácti letech. Závody silničních motocyklů se v zemi naposledy jely v roce 1997 na A1 Ringu.

"Po získání všech potřebných oficiálních potvrzení pro Red Bull Ring Dorna navrhne FIM (Mezinárodní motocyklové federaci) zařazení Grand Prix do kalendáře pro sezonu 2016," uvádí se v oficiálním prohlášení Dorny.

V letošní sezóně mistrovství světa se jede 18 závodů včetně Grand Prix České republiky, která se uskutečnila v srpnu. Brněnský závod, který byl z ekonomických důvodů dlouho ohrožen, figuruje i v předběžném kalendáři pro příští sezónu.