Rubriky:

Motocykly

Brněnská Grand Prix v problémech. Přijde o důležitou dotaci?

21. prosince 2014 10:45 - Praha

Třicetimilionová dotace za letošní rok pro závodu mistrovství světa silničních motocyklů v Brně je v ohrožení. Vláda bude v pondělí znovu projednávat uvolnění finančních prostředků, schválených v červenci. Autoklub České republiky ani Automotodrom Brno se nehlásí do role příjemce dotace a tím pádem ani k povinnostem, které s příjmem dotace souvisejí. Navíc není jasné, zda může situaci vyřešit žádost Jihomoravského kraje, aby byla dotace převedena na něj.

 

Automotodrom Brno

Třicet milionů, které měli pořadatelé dostat od státu, postrádá promotér šampionátu Dorna. Peníze měly prostřednictvím Autoklubu ČR putovat k pořadatelům, tedy Automotodromu Brno. Organizátoři na listopadové tiskové konferenci uvedli, že peníze měly být po uvolnění ze státního rozpočtu přeposlány Autoklubem přímo promotérovi seriálu na úhradu části zalistovacího poplatku.

Kvůli obavě, zda je tato dotace v souladu s červnovým nařízením Evropské komise o podpoře pro nezisková sportovní zařízení od ústředních vládních institucí, ministerstvo školství její výplatu v srpnu pozastavilo. Z podkladů, které zainteresované strany dodaly, následně vyplynulo, že se nikdo plně nehlásí k roli příjemce a s tím spjatým povinnostem vůči státnímu rozpočtu i Evropské komisi. Evropská komise se tak nemohla vyjádřit.

Zprávu s těmito zjištěními, z nichž vyplývá vážné ohrožení již schválené dotace, v pondělí ministr školství Marcel Chládek předloží na jednání kabinetu. Situaci se snažil zachránit Jihomoravský kraj, který požádal o převedení dotace na sebe s tím, že ji pak přepošle promotérovi. Je však možné, že by se v tomto případě jednalo rovněž o nedovolenou veřejnou podporu soukromého subjektu. Ministerstvo školství proto požádalo o stanovisko Úřad na ochranu hospodářské soutěže i ministerstvo financí.

Srpnová Grand Prix skončila ve schodku 59,5 milionu korun. Pokud by dotaci dostala, činila by ztráta 29,5 milionu korun. To by bylo nejméně od roku 2010, kdy se skokově zvýšil zalistovací poplatek za účast v seriálu. Odebrání dotace by naopak podle dřívějších vyjádření ředitelky Automotodromu Brno Ivany Ulmanové bylo pro organizátory likvidační.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly