Rubriky:

Motocykly

Zda se letos v Brně pojede Velká cena, bude jasné do konce března

29. ledna 2015 18:28 - Brno

Zda se v Brně letos pojede Velká cena České republiky silničních motocyklů, musí být jasné do konce března. S odvoláním na úterní schůzku s promotérem mistrovství světa společností Dorna to ve čtvrtek sdělil na tiskové konferenci jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Závisí to na tom, zda kraj včas pošle na účet Dorny za zalistovací poplatek 30 miliónů korun, jejichž použití schválila na začátku ledna vláda. Kraj však peníze zatím nemá a čeká, až je vláda pošle.

 

Automotodrom Brno

Do té doby se není Dorna ochotná bavit ani o letošním ročníku, jehož pořadatelem má být společnost Automotodrom Brno, a už vůbec ne o dalších ročnících, které chce pořádat Hašek pod záštitou krajské společnosti.

Za zalistovací poplatek, který činí zhruba 70 miliónů korun, dluží ještě dalších 30 miliónů Automotodrom. "Ten není vázaný na březnový termín a jako každý rok je dluh rozpočítán do splátek, které v termínech platíme a počítáme s nimi ve finanční rozvaze," řekl mluvčí Automotodromu Jiří Smetana.

O budoucnosti Velké ceny už nebude jednat kraj separátně s Dornou, ale účastníkem jednání musí být i Automotodrom. "Uvědomili jsme si, že Dorna vyžaduje soulad mezi krajem a Automotodromem, který je vlastník okruhu. Proto jsme s tímto návrhem přišli," řekl Hašek. Automotodrom tuto snahu ocenil. "Je to pro nás důležitá informace. Myslíme si, že role zkušeného pořadatelského týmu je nezastupitelná a měl by po technické stránce zajišťovat Velkou cenu i nadále. Dorna ji hodnotí jako jednu z nejlepších," uvedl Smetana.

Hašek dosud vždy k separátním jednáním prohlašoval, že otázka budoucnosti Velké ceny je otázkou kraje, proto Automotodrom jako servisní organizaci přizve k jednáním, až se s Dornou domluví. Současně však pronesl, že je s podivem, že ho Automotodrom od loňského podzimu nekontaktoval s žádostí o schůzku.

Hašek chce po Autodromu informace

Pokud se letošní Velká cena pojede, je kraj připraven podpořit zalistovací poplatek 20 milióny korun a iniciovat jednání s dalšími veřejnými subjekty, tedy s městem, ministerstvem školství a ministerstvem pro místní rozvoj. Kraj se již v dřívějším usnesení zaručil, že zalistovací poplatek pro letošní rok zajistí. Přesto Hašek prohlásil, že chce co nejdříve slyšet od Automotodromu, jak je letošní ročník zajištěný.

Příští schůzka s Dornou a šéfem Automotodromu Karlem Abrahamem starším se má co nejdříve uskutečnit v Brně. Hašek přitom minulý týden veřejně pochyboval o manažerských kvalitách ředitelky okruhu Ivany Ulmanové. "Ty pochyby trvají. Ale záleží na panu Abrahamovi, koho si k jednacímu stolu pozve," řekl Hašek.

Nejasnosti kolem brněnské Velké ceny trvají již od loňského léta, kdy vláda schválila 30 miliónů korun na pořádání závodů, avšak definitivně jejich přeposlání kraji schválila až v lednu. Hašek od té doby také prezentuje svoji vizi pořádání Grand Prix prostřednictvím krajské společnosti, aby bylo zřejmé, jak se nakládá s penězi, které plynou na organizaci závodu z veřejných rozpočtů.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly