Rossi získal už sedmý titul

SEPANG (Malajsie)

Ital Valentino Rossi dojel v nedělním závodě GP Malajsie na druhém místě a zajistil si tak letošní titul mistra světa. V nejsilnější kategorii MotoGP MS motocyklů je to pro něj už pátý triumf, v celé své kariéře se fenomenální šestadvacetilý Ital stal šampiónem už posedmé. Závod vyhrál jeho krajan Loris Capirossi.

Rossi se pátým titulem připojil k legendám tohoto sportu Agostinimu a Micku Dohanovi - i ti alespoň pětkrát kralovali nejsilnější kubatuře. Rossi má tituly i z nižší kategorií do 250 a do 125 ccm.

Rossi mohl být korunován už před týdnem v Japonsku, kde ale upadl. V Sepangu mu nicméně stačilo obsadit čtvrté místo i v případě, že by vyhrál jeho nejbližší pronásledovatel Max Biaggi.

"Všichni se snažili na sto procent, aby mě porazili. Každé vítězství v šampionátu je super, loni to bylo přece jen překvapivější," uznal Rossi. Minulý rok byl totiž jeho prvním po přestupu od Hondy k Yamaze.

I přes nevýhodnou startovní pozici v třetí řadě se rodák z Urbina propracoval dopředu a s Capirossim, jenž podruhé za sebou vyhrál kvalifikaci, se dvakrát vystřídal ve vedení. Tři kola před cílem se však zřejmě spíše soustředil na udržení pozice pro zisk titulu, uhájil však druhé místo před dotírajícím Španělem Carlosem Checou.

Lüthi zapomněl na pád v Japonsku a vyhrál

Závod třídy do 125 ccm vyhrál Švýcar Thomas Lüthi a upevnil si vedení v průběžném pořadí mistrovství světa. Na okruhu v Sepangu rozhodly o vítězství člena českého týmu Elit Grand Prix nad jeho největším konkurentem v boji o titul Mikou Kalliem z Finska pouhé dvě tisíciny sekundy. Lukáš Pešek neudržel šesté místo ze startu a dojel dvanáctý.

Devatenáctiletý Lüthi vyhrál v Malajsii sobotní kvalifikaci, přestože před týdnem při Velké ceně Japonska upadl a ještě v sobotu si stále stěžoval na bolavé kotníky. V závěru závodu před sebe Kallia nepustil, třebaže Fin v cílové rovince ze všech sil útočil a dostal se téměř na soupeřovu úroveň.

V šampionátu tak nyní Lüthi vede o osm bodů. "Tým odvedl skvělou práci v tom, jak dal totálně zničený motocykl po Japonsku dohromady," řekl Lüthi po závodu. "Chtěl jsem Mikovi ujet, ale pořád se držel těsně za mnou," dodal švýcarský jezdec. "Dvě zatáčky před cílem jsem udělal chybu, proto vyhrál Thomas," prohlásil Kallio. Pešek se hned po startu propadl do druhé desítky, Karel Abraham ze závodu záhy odstoupil.

Závod dvěstěpadesátek vyhrál s pohodlným náskokem Australan Casey Stoner, který tak snížil svůj odstup za vedoucím mužem šampionátu Danielem Pedrosou na 38 bodů. Pedrosa nedokončil, upadl už v druhém kole. Jakub Smrž dojel se ztrátou jednoho okruhu devatenáctý, Radomil Rous se do cíle nedostal.

Příští závod MS se jede 1. října v Kataru.

Výsledky:
Do 125 ccm: 1. Lüthi (Švýc./Honda) 43:02,214, 2. Kallio (Fin./KTM) -0,002, 3. Pasini (It./Aprilia) -9,684, 4. Faubel (Šp./Aprilia) -9,709, 5. Talmacsi (Maď./KTM) -9,892, 6. Simon (Šp./KTM) -11,936, 7. Lai (It./Honda) -19,632, 8. Poggiali (San Mar./Gilera) -19,755, 9. Simoncelli (It./Aprilia) -19,967, 10. Kojama (Jap./Honda) -20,071, ...12. Pešek (ČR/Derbi) -20,427, Abraham (ČR/Aprilia) nedokončil.
Průběžné pořadí MS (po 12 ze 16 závodů): 1. Lüthi 189 b., 2. Kallio 181, 3. Talmacsi 131, 4. Pasini 127, 5. Simoncelli 124, 6. Lai 113, ...19. Pešek 22.
Do 250 ccm: 1. Stoner (Austr./Aprilia) 43:23,138, 2. De Angelis (San Mar./Aprilia) -3,133, 3. Porto (Arg./Aprilia) - 4,111, 4. De Puniet (Fr./Aprilia) -7,569, 5. Aojama (Jap./Honda) -10,109, 6. Barbera (Šp./Honda) -26,123, 7. Takahaši (Jap./Honda) -27,301, 8. Locatelli (It./Aprilia) -28,006, 9. Guintoli (Fr./Aprilia) -59,478, 10. Sekiguči (Jap./Aprilia) -59,579, ...19. Smrž (ČR/Honda) -1 kolo, Rous (ČR/Honda) nedokončil.
Průběžné pořadí MS (po 12 ze 16 závodů): 1. Pedrosa (Šp./Honda) 226, 2. Stoner 188, 3. Dovizioso (It./Honda) 144, 4. Aojama 134, 5. De Angelis 129, 6. De Puniet 121, ...20. Smrž 11, 21. Rous 11.
MotoGP: 1. Capirossi (It./Ducati) 43:27,523, 2. Rossi (It./Yamaha) -1,999, 3. Checa (Šp./Ducati) -2,069, 4. Hayden (USA/Honda) -9,227, 5. Melandri (It./Honda) -15,886, 6. Biaggi (It./Honda) -16,826, 7. Roberts (USA/Suzuki) -17,249, 8. Barros (Braz./Honda) -18,221, 9. Hopkins (USA/Suzuki) -20,125, 10. Edwards (USA/Yamaha) -22,275.
Průběžné pořadí MS (po 13 ze 17 závodů): 1. Rossi 281, 2. Biaggi 159, 3. Capirossi 142, 4. Edwards 139, 5. Melandri 137, 6. Hayden 134.