Hanika byl v Kataru třináctý, Kornfeil a Abraham nebodovali

Dauhá

Karel Hanika vstoupil do nové sezony mistrovství světa silničních motocyklů bodovaným 13. místem v Kataru. Druhý Čech v nejslabší třídě Moto3 Jakub Kornfeil dojel sedmnáctý. Karel Abraham závod v královské MotoGP po pádu v posledním kole nedokončil.

Pro 109. vítězství v kariéře a 83. v nejsilnější třídě si na úvod své dvacáté sezóny v MS dojel v Kataru šestatřicetiletý Valentino Rossi.

Hanika se pod umělým osvětlením na okruhu Losail pohyboval celý závod v závěru vedoucí skupiny. Kornfeil po nevydařené kvalifikaci startoval z deváté řady a čelo závodu nedohnal.

Prvním letošním vítězem se stal Alexis Masbou, jenž si připsal druhý triumf v MS po loňské Velké ceně České republiky. Francouzský jezdec na hondě vyjel v cílové rovince ze vzduchového pytle za Eneou Bastianinim a Itala na šachovnici porazil o pouhých 27 tisícin sekundy. Třetí byl Brit Danny Kent.

Osmnáctiletý Hanika ztratil na vítěze 1,869 sekundy, o tři roky starší Kornfeil 8,760. "Jsem hodně zklamaný, protože cítím, a jsem si skoro jistý, že jsem dnes měl určitě na to, abych bojoval o umístění mezi pěti nejlepšími," uvedl Hanika na svém webu. V zatáčkách jeho motocykl KTM fungoval bez problémů, na rovinkách však ztrácel výkon. "Podvozek fungoval skvěle, jenže ten výkon mě dnes limitoval," dodal.

Závod MotoGP přinesl strhující souboj mezi třemi italskými jezdci a Španělem Jorgem Lorenzem. Pro 109. vítězství v kariéře a 83. v nejsilnější třídě si na úvod své dvacáté sezony v mistrovství světa dojel šestatřicetiletý Valentino Rossi na yamaze před krajany Andreou Doviziosem a Andreou Iannonem z týmu Ducati.

Rossiho týmový kolega Lorenzo skončil čtvrtý před svým krajanem Marcem Márquezem. Mistr světa na hondě udělal chybu hned v první zatáčce po startu a klesl na poslední místo. Stíhací jízda mu stačila pouze na pátou pozici.

Abraham se v závodu pohyboval za bodovanými pozicemi. Do cíle mířil na osmnácté příčce, ale po pádu v závěrečném kole závod nedokončil.