Z českého kvarteta dokončil VC Kataru jen Abraham

DAUHÁ

Neúspěchem českých jezdců skončila Velká cena Kataru silničních motocyklů. Na pouštním okruhu Losail u metropole Dauhá dokončil závod pouze nejmladší z nich Karel Abraham v kubatuře do 125 ccm, a to na 28. místě. Zkušenější trio Lukáš Pešek, Jakub Smrž a Radomil Rous se do cíle nedostalo. V královské kategorii MotoGP si už jistý mistr světa Valentino Rossi připsal desátou výhru v sezóně.

K nečekanému rozuzlení došlo v cílové rovince závodu nejslabší třídy do 125 ccm, kde Maďar Gabor Talmacsi ke zděšení týmu KTM předjel stájového kolegu Miku Kallia, bojujícího o titul mistra světa. Finský jezdec přitom celý závod vedl a domníval se, že ho kolega už v závěru nechá vyhrát.

Talmasci však v posledních desítkách metrů vyjel z Kalliova stínu a vyhrál třetí Grand Prix v sezoně. Fin se dostal i tak do čela průběžného pořadí, před dnes šestým Thomasem Lüthim ze Švýcarska má tři závody před koncem náskok dvou bodů. Kvůli předjetí v závěru nicméně přišel Kallio o cenných pět bodů.

Pešek startoval s optimismem poté, co v ranním tréninku zajel druhý nejrychlejší čas. V třetím okruhu ale spadl, a i když se dokázal do závodu vrátit, za pár kol odstoupil definitivně. Abraham byl klasifikován na předposledním 28. místě.

V silnější kategorii čtvrtlitrů si podruhé za sebou dojel pro vítězství australský teenager Casey Stoner a snížil náskok vedoucího Španěla Daniela Pedrosy v celkovém pořadí na 26 bodů. Pedrosa se dnes nevešel ani na stupně vítězů, nedaleko před cílem ho předstihl loňský šampion do 125 ccm Andrea Dovizioso. Druhý skončil Jorge Lorenzo, Češi Rous se Smržem nedojeli.

Souboje Rossiho s Melandrim

Již jistý šampion Rossi v minulých Grand Prix v Japonsku a Malajsii zůstal bez vítězství, ale do třetice se v Asii už dočkal triumfu. Šestadvacetiletý Ital s yamahou měl navíc motivaci po loňské GP Kataru, kde byl podle něj nespravedlivě přeřazen až na konec startovního pole a ve snaze dojet špici závodu upadl.

Dnes sváděl krásné souboje s krajanem a kamarádem Markem Melandrim, který se ho snažil předjet až do posledního kola, v němž ale nedobrzdil zatáčku a skončil v kačírku. Druhou příčku si nicméně udržel. "Udělal jsem malou chybičku, ale jinak jsem spokojený," prohlásil Melandri. Ten už ztrácí jen dva body v celkovém pořadí na krajana Maxe Biaggiho, který dnes nedokončil.

"Pro mě to byl nejlepší závod sezony. Všichni do toho dali víc než sto procent a bitva to byla nádherná," pochvaloval si Rossi, jenž utekl svým soupeřům již o 147 bodů. Seriál MS pokračuje za dva týdny Velkou cenou Austrálie na Phillip Islandu.

Do 125 ccm:
1. Talmacsi (Maď./KTM) 39:23,248, 2. Kallio (Fin./KTM) -0,017, 3. Simoncelli (It./Aprilia) -9,571, 4. Di Meglio (Fr./Aprilia) -11,815, 5. Faubel (Šp./Aprilia) -12,169, 6. Lüthi (Švýc./Honda) -12,303, 7. Poggiali (San Mar./Gilera) - 12,317, 8. Simón (Šp./KTM) -12,565, 9. Pasini (It./Aprilia) - 17,571, 10. Lai (It./Honda) -19,757, ...28. Abraham (ČR/Honda) - 1:29,158, Pešek (ČR/Derbi) nedokončil.