Rubriky:

Motocykly

Motocyklová Velká cena v Brně zachráněna! Alespoň pro letošek

25. června 2015 16:27 - Praha

Jede se! Grand Prix České republiky je zachráněna. Prodej vstupenek na vrcholný motoristický podnik znovu může začít. Fanoušci se můžou těšit, že 16. srpna v Česku opět uvidí největší esa závodů na silničních motocyklech. Rozhodla tak promotérská společnost Dorna. Zprávu přinesl oficiální web MotoGP. Zatím ale jde o záchranu nejprestižnějšího motopodniku v ČR jen pro tento rok.

 

Team Racing SIC M7 Drive, ČTK

Údobí před tímto ročníkem Velké ceny provázejí dohady o financování závodu. Promotérská společnost Dorna dlouho k této záležitosti mlčela, její dnešní sdělení je průlomem.

"Dorna a Automotodrom Brno se dohodly na pokračování stávající smlouvy," píše se ve zprávě na webu.

Vše ale platí zatím pouze pro tento rok. Na následující léta je možné uvažovat o pořádání GP v Brně jen v případě, že k dohodě (o všech sporných záležitostech kolem financování) dojde do 16. srpna 2015, tedy do termínu letošního závodu.

Ten byl ohrožen kvůli tomu, že Automotodrom má vůči Dorně neuhrazené závazky. Žádal o pomoc veřejný sektor. Ačkoliv stát, Jihomoravský kraj a město Brno chtějí Grand Prix zachránit a slibují finanční podporu, zatím nedošlo k dohodě tak, aby Dorna měla jistotu, že Automotodrom letošní ročník finančně zajistí.

Podmínkou pro další ročníky je vedle termínu dohody i úhrada závazků za roky 2014 a 2015. Pokud se tak nestane, Velká cena letošním jubilejním 50. ročníkem v Brně skončí. "Kromě toho Dorna trvá na tom, že v případě dalších konání nebude garantem závodů Automotodrom Brno, ale instituce disponující veřejnými zdroji. Automotodrom tuto podmínku akceptoval a role garanta se vzdává," uvedl podle ČTK mluvčí Automotodromu Jiří Smetana.

"Zrušení není v zájmu FIM ani Automotodromu"

Dosavadní garant čekal, zda v úterý schválí padesátimilionovou dotaci na záchranu Grand Prix město Brno. Když o ní zastupitelé ani nehlasovali, zastavil předprodej vstupenek a informoval Dornu o obtížích. Dokonce požádal i o možnost zrušení závodu v tomto roce, nicméně Dorna se vyjádřila, že takovýto krok není v zájmu motocyklové federace FIM, týmů, sponzorů a ani Automodromu samotného.

"Postoj Dorny respektujeme a jsme rádi, že to pro nás nedopadlo horším řešením. Ceníme si toho, že zůstala možnost získat veřejné peníze a závody zachránit i na další roky," řekl Smetana.

Automotodrom ještě dnes znovu spustí předprodej vstupenek, který v úterý zastavil.

Náměstkyně brněnského primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL) je ráda, že se letošní ročník pojede. "Není tajemstvím, že jsme se snažili Velkou cenu zachránit i za cenu zvýšených nákladů. Je to rodinné stříbro, které dělá Brnu reklamu. A má také velký ekonomický dopad," řekla ČTK Liptáková.

Podle ní i kdyby Česká republika zaplatila celý zalistovací poplatek ve výši přes 70 miliónů korun, kvůli kterému je závod podle Automotodromu prodělečný, pro stát by byla akce výdělečná. "Jen na daních z Velké ceny dostane 200 miliónů v prvním sledu. Proto se určitě budeme snažit najít cestu k tomu, aby se mohly jet i další ročníky. Musíme se s krajem a státem domluvit tak, aby měla Dorna jistotu, že na závody budou peníze," uvedla Liptáková.

Radost má i jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který se do situace kolem Velké ceny vložil už v loňském roce. "Těší mě, že Dorna dává Grand Prix České republiky v Brně šanci pro letošní rok a snad i další ročníky," uvedl pro ČTK Hašek. Má zájem, aby se v závodech pokračovalo i nadále. "Základem musí být rozum a ten velí dohodnout se napříč veřejným sektorem s Dornou a Automotodromem," dodal Hašek.

vap, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly