Švýcar Thomas Lüthi je mistrem světa ve stopětadvacítkách

VALENCIE

Švýcar Thomas Lüthi s hondou se v neděli stal mistrem světa v kubatuře silničních motocyklů do 125 ccm. Jezdci stáje Elit Grand Prix, která se šampionátu účastní s českou licencí, stačilo k premiérovému triumfu deváté místo ve Velké ceně Valencie.

Závěrečný závod sezony vyhrál Lüthiho jediný konkurent v boji o titul Mika Kallio z Finska. Aby se stal mistrem světa Seveřan, musel by devatenáctiletý Švýcar skončit až čtrnáctý. Takto získal Lüthi titul s pětibodovým náskokem a ziskem 242 bodů. V sezoně vyhrál čtyři závody včetně brněnské Grand Prix a stal se prvním švýcarským šampionem od roku 1966, kdy triumfoval Luigi Taveri.

"Teď už zná celý svět Emmental nejen díky sýru, ale i díky Tomu Lüthimu," napsal švýcarský list Blick v narážce na oblast ve Švýcarsku, kde nový šampion vyrůstal a která je proslavená výrobou děrovaných sýrů. "Sedět tady jako mistr světa je skvělé," radoval se Lüthi na tiskové konferenci. "Napadá mě teď, jak těžká a tvrdá byla ta předchozí sezona s tolika pády, ale ta letošní byla výborná. Je ale příliš brzy na to uvěřit, že jsem fakt mistr světa," uvedl Lüthi.

V závodě vsadil na taktiku a nehnal se za vítězstvím. "Dnes to byl můj nejdelší závod v životě. Jezdit s takovou odpovědností je mnohem těžší než závodit na plný plyn s cílem vyhrát závod," uvedl v tiskové zprávě týmu. "Hlídal jsem si pozici ve druhé skupině, protože jsem předpokládal, že Kallio může závod vyhrát. V posledních čtyřech kolech jsem začal pouštět ostatní jezdce ve skupině před sebe a snažil se nepolevit v koncentraci. Byla to opravdu nekonečná čtyři kola," dodal.

Kallio vyhrál závod těsně před týmovým kolegou z KTM Gaborem Talmacsim, s nímž paradoxně ztratil potřebných pět bodů v Kataru. Po boji v cílové rovině před více než měsícem obsadil za Maďarem druhé místo a přišel o páté vítězství v sezoně. Výrobce strojů KTM se dnes radoval alespoň z Poháru konstruktérů.

Lukáš Pešek ani Karel Abraham závod nedokončili, pro oba skončila jízda pádem. Pešek se v době své nehody deset kol před cílem pohyboval na konci druhé desítky. Celkově obsadil devatenácté místo se ziskem 25 bodů. Upadl i vítěz kvalifikace Sergio Gadea, který dlouho vedl, ale šest kol před cílem domácí diváky zarmoutil.

Smrž si vedl lépe

V dvěstěpadesátkách si mnohem lépe než jeho krajané vedl Jakub Smrž, který uhájil po startu z třetí řady bodovanou pozici a za dvanáctou příčku si připsal čtyři body. Celkem jich v sezoně nastřádal 19 a obsadil 20. místo, mezi elitní patnáctkou dojel šestkrát a nyní při rozlučce s nizozemským týmem Molenaar Racing GP potřetí za sebou.

"Měl jsem jeden z nejlepších startů v letošní sezoně a v první zatáčce jsem se pohyboval v první desítce. Celkem brzo jsem začal mít problémy se zadní gumou, ale podařilo se mi tomu přizpůsobit jízdní styl a i přes spoustu smyků jsem dokázal zajíždět stabilní časy. Jsem dneska velice spokojený," uvedl Smrž v tiskové zprávě týmu.

Pedrosa míří do MotoGP

Závod se stal k radosti španělských příznivců kořistí jistého mistra světa Daniela Pedrosy, který jako jediný dokázal ve Valencii proměnit pole position ve vítězství. Už trojnásobný mistr světa slavil osmý triumf v sezoně, v příštím roce přesedlá do královské kubatury MotoGP.

V té dnes toužil po nejvyšším stupni domácí matador a vítěz kvalifikace Sete Gibernau, ale nebylo mu před více než 120 000 diváků přáno. Po jeho odstoupení už ve třetím kole svedl vítězný souboj s Američanem Nickym Haydenem italský pilot Marco Melandri, který tím potvrdil titul vicemistra světa.

Na třetí místo se probil z 15. startovní pozice šampion Valentino Rossi. Italský fenomén po pádu v kvalifikaci marně usiloval o vyrovnání rekordu Australana Micka Doohana v počtu vítězství v sezoně a po druhém místě v Turecku ani na druhý pokus dvanáctou trofej nepřidal.