Rubriky:

Motocykly

Francouz Zarco je mistrem světa v motocyklové třídě Moto2

9. října 2015 08:01 - Motegi

Francouz Johann Zarco je mistrem světa silničních motocyklů v kategorii Moto2. První titul může slavit ještě před nedělní Velkou cenou Japonska. Španěl Esteve Rabat, loňský šampión a jediný jezdec, jenž mohl ještě Zarca teoreticky předstihnout, totiž start v Motegi vzdal kvůli zranění.

 

Marcelo Del Pozo, Reuters

Pětadvacetiletý Zarco na stroji Kalex byl suverénem sezony. Šest Velkých cen vyhrál a pouze dvakrát ze čtrnácti závodů se nevešel na stupně vítězů. Na pódium nedosáhl na úvod roku v Kataru a před dvěma týdny v Aragonii, kde si už mohl zajistit titul, ale skončil šestý.

S velkou šancí na triumf v šampionátu přijížděl Zarco i do Japonska, kde mu nakonec usnadnil situaci Rabat. Španělský mistr světa si při pádu během pondělního tréninku v Almeríi zlomil vřetenní kost, a i když byl odhodlán v Motegi startovat, po osmi odjetých kolech v dnešním tréninku a po konzultaci s týmem účast v Grand Prix vzdal.

"Ani to moc nebolelo, ale neměl jsem ve zraněné ruce sílu. Pokračovat nemělo smysl. Titul byl stejně ztracený a boj o druhé místo nestojí za to, abych riskoval další pád a zhoršení zranění," uvedl Rabat, jenž svému nástupci na trůnu pogratuloval. "Má za sebou dokonalou sezonu a je to důstojný šampion."

Zarco má před nedělním závodem 284 bodů, Rabat o 78 méně. Po Japonsku budou do konce MS zbývat už jen tři Velké ceny, vítěz závodu získává 25 bodů.

"Tita (Rabata) je mi líto, doufám, že se brzy uzdraví. Byla to úžasná sezóna a v každém závodě jsme bojovali o vítězství. A pokud jsme na něj nedosáhli, tak těsně," řekl Zarco, jenž dnešní korunovaci ozdobil nejrychlejším časem v tréninku a doufá, že se bude radovat i v závodě. "Teď je potřeba se zklidnit a nechat oslavy až na neděli, protože musíme myslet na tuto Grand Prix. Ale jsem strašně šťastný," řekl první francouzský mistr světa od roku 2008, kdy vyhrál Mike Di Meglio kategorii do 125 ccm.

V nejslabší třídě Moto3 zajel v Japonsku jedenáctý nejrychlejší tréninkový čas Karel Hanika, osmnáctý byl Jakub Kornfeil. Karel Abraham z MotoGP v Motegi kvůli přetrvávajícím potížím s nohou nestartuje.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly