Pešek i Smrž zatím drží v Kataru druhou řadu

DAUHÁ

Motocykloví jezdci Lukáš Pešek a Jakub Smrž obsadili ve čtvrtek v prvních kvalifikačních jízdách před sobotní Velkou cenu Kataru místa zajišťující start ze druhé řady. Po druhém místě z Jerezu Pešek s derbi zajel na okruhu Losail v Dauhá pátý čas v nejslabší třídě do 125 ccm, Smrž na aprilii byl ve čtvrtlitrech sedmý.

Lukáš Pešek na archivním snímku.

O pořadí na startovním roštu rozhodne až páteční kvalifikační trénink. První kvalifikaci stopětadvacítek vyhrál Ital Mattia Pasini, na něhož Pešek ztratil osm desetin sekundy. Před českým jezdcem skončilo kvarteto soupeřů sedlajících shodně aprilie. Mezi nimi byl třetí Španěl Alvaro Bautista, jediný přemožitel dvacetiletého rodáka z Prahy před dvěma týdny ve Španělsku. Úřadující mistr světa Švýcar Thomas Lüthi zajel šestnáctý čas, o dvě sekundy horší než vítězný Pasini, Karel Abraham je zatím devětadvacátý.

Smrž ztratil na nejlepší ve své třídě přes sekundu. Tón v Kataru udávají rovněž aprilie, které sedlají Španělé Hector Barberá a vítěz zahajovací Grand Prix Jorge Lorenzo. Smrž v Jerezu startoval až ze čtvrté řady a v závodě upadl.

Jezdci královské kubatury se utkají o pozice na startu až v pátek, v dnešních dvou volných trénincích dosáhl nejlepšího času Američan Kenny Roberts s motocyklem KR. Jen o šest setin pomalejší byl nováček v královské třídě Casey Stoner z Austrálie, vicemistr světa do 250 ccm. Italský vítěz z Jerezu Loris Capirossi byl pátý, až o místo za ním skončil mistr světa a krajan Valentino Rossi, jenž přijel do Kataru s cílem napravit nejhorší vstup do sezóny. Po pádu a devátém místě z Jerezu chce v Dauhá obhájit loňské prvenství.

GP Kataru - 1. kvalifikace
125 ccm: 1. Pasini (It./Aprilia) 2:07,628, 2. Gadea (Šp./Aprilia) -0,253, 3. Bautista (Šp./Aprilia) -0,298, 4. Faubel (Šp./Aprilia) -0,649, 5. Pešek (ČR/Derbi) -0,791, 6. Kallio (Fin./KTM) -0,808, ...29. Abraham (ČR/Aprilia) -3,970.
250 ccm: 1. Barberá (Šp./Aprilia) 2:02,081, 2. Lorenzo (Šp./Aprilia) -0,275, 3. De Angelis (San Mar./Aprilia) -0,278, 4. Porto (Arg./Honda) -0,371, 5. Locatelli (It./Aprilia) -0,676, 6. Dovizioso (It./Honda) -1,197, 7. J. Smrž (ČR/Aprilia) -1,322.