Pešek bojoval v Kataru o stupně, zastavil jej pád

DAUHÁ

Po dalším skvělém umístění v seriálu MS silničních motocyklů se natahoval při sobotní Velké ceně Kataru ve třídě do 125 ccm český jezdec Lukáš Pešek. Dvacetiletý závodník továrního týmu Derbi až do posledního okruhu bojoval o druhé až čtvrté místo, nakonec jej ale zastavil pád. Jakub Smrž v kubatuře do 250 ccm bodoval na desátém místě.

Lukáš Pešek na archivním snímku

Peškovi se na okruhu Losail příliš nepovedl start, z páté pozice se propadl na konec první desítky. "Měl jsem špatně nastavenou motorku, moc bohatou. V úvodu jsem měl problém s přísunem velkého množství paliva do motoru," popsal Pešek v rozhovoru pro ČTK. Během prvních okruhů se ale vrátil na svou původní pozici.  V nájezdu do pátého kola dokonce zaútočil na třetí místo, podklouzlo mu ale přední kolo a klesl na sedmou příčku.

Během dalších dvou okruhů už byl ale opět pátý a zařadil se na konec čtyřčlenné skupinky jezdců, kteří si mohli dělat zálusk na druhé místo. V čele závodu už v té době suverénně jel vítěz z Jerezu Alvaro Bautista, který se po zaváhání na startu prodral zpět na špici, vypracoval si obrovský náskok a s přehledem získal druhé vítězství v řadě.

V Peškově skupině se naopak se závěrem závodu odehrával atraktivní souboj o postavení na stupních vítězů. Pořadí se často měnilo a český jezdec především při průjezdech cílovou rovinkou často útočil na druhou pozici.

Naděje na napodobení úspěchu ze Španělska, kde dvacetiletý závodník dojel druhý, ale zhasla v posledním kole poté, co Peška srazil při těsném souboji Ital Mattia Pasini. "Narazil do mě již na rovince a v zatáčce mě trefil kolenem. Byla to smůla, ale měl jsem si to lépe hlídat, aby se tam nedostal," litoval Pešek.

Televizní kamery jej poté zachytily naštvaného v depu, kde mrštil helmou do kouta. O chvíli později už bral závod v Kataru s nadhledem. "Nic hrozného se neděje. Jezdil jsem výborné časy a nebýt problémů na startu, mohl jsem odjet s Bautistou. Na třetího Pasiniho ztrácím jen devět bodů a čekají nás další závody," uvedl dvacetiletý závodník.

Pro stříbrnou příčku si nakonec dojel Fin Mika Kallio, třetí skončil Španěl Sergio Gadea. Druhý český jezdec ve startovním poli malorážek, Karel Abraham obsadil 24. místo.

Smrž si vynahradil zklamání

Podobně jako Bautista, vyhrál i druhý závod sezóny ve třídě do 250 ccm Španěl Jorge Lorenzo. Jakub Smrž vybojoval desáté místo a vynahradil si tak zklamání z úvodní Grand Prix v Jerezu, kde rovněž bojoval o body, ale upadl.

Český jezdec s aprilií startoval ze druhé řady, v úvodu závodu se však propadl na dvanácté místo. Postupně se pak posouval vpřed a v šestém kole už byl osmý. Ve finiši nakonec prohrál souboj o devátou pozici s Japoncem Jukim Takahašim o pouhých třináct tisícin sekundy, osmý Ital Marco Simoncelli byl rychlejší o dvě desetiny.

Za vítězným Lorenzem zaostal Smrž o více než 34 sekund. Druhý Ital Andrea Dovizioso s hondou prohrál se Španělem o 77 tisícin sekundy. Lorenzo vede seriál s maximálním počtem 50 bodů, Smrž je se šesti body průběžně třináctý.

Rossi už zase vyhrává

Ital Valentino Rossi se dočkal po třech závodech vítězství v mistrovství světa královské motocyklové kubatury MotoGP. Sedminásobný šampión na yamaze přidal v Kataru 25 bodů k pouhým dvěma z nevydařeného zahajovacího měření sil v Jerezu a obhájil loňské prvenství.

Fenomenální Ital si dojel pro 54. vítězství v nejsilnější motocyklové třídě v kariéře a v počtu prvenství v MotoGP či bývalé kubatuře do 500 ccm se vyrovnal Australanovi Micku Doohanovi na druhém místě historie. Před ním je už jenom slavný krajan Giacomo Agostini s 68 primáty.

Rossi v závěru odrazil nápor Američana Nickyho Haydena, třetí skončil vítězův krajan Loris Capirossi, který po triumfu z Jerezu udržel průběžné vedení v šampionátu. Sedmadvacetiletý Rossi je čtvrtý.

Polovinu závodu odtáhl v čele nováček v nejsilnější kubatuře a nečekaný vítěz kvalifikace Casey Stoner z Austrálie, než se před něj dostal Rossi, jehož výchozí pozicí bylo šesté místo z páteční kvalifikace. Úřadující šampión si pak dojel pro první triumf od australského vítězství v polovině října, třebaže jej v jednu chvíli předjel Hayden. Stoner byl pátý.