Pešek odstartuje v Le Mans z třetího místa

LE MANS

Motocyklový jezdec Lukáš Pešek vybojoval v kvalifikaci na Velkou cenu Francie třetí místo ve třídě do 125 ccm. Český pilot se strojem Derbi útočil až do konce sobotní druhé části kvalifikace na okruhu v Le Mans na premiérovou pole position v kariéře, nakonec ale těsně zaostal za svým maximem. Před týdnem v Šanghaji startoval z druhé příčky.

Lukáš Pešek na archivním snímku

Ve dvěstěpadesátkách si zajistil start z druhé řady Jakub Smrž, který skončil ve vyrovnané kvalifikaci šestý o pouhé tři desetiny sekundy za prvním Andreou Doviziosem z Itálie. Dosáhl tak nejlepšího kvalifikačního výsledku v sezoně. V dnešních jízdách se český jezdec s aprilií blýskl dokonce čtvrtým nejlepším výkonem.

Nejrychlejší čas ve třídě do 125 ccm dnes zajel Ital Mattia Pasini na aprilii, který výkonem 1:44,515 překonal na lehce upraveném okruhu Peškův ustanovující traťový rekord z pátečního volného tréninku. Z druhého místa bude startovat vedoucí muž průběžného pořadí nejslabší kubatury Alvaro Bautista ze Španělska. Peška, který je v seriálu celkově šestý, dělilo od prvního místa na startu 319 tisícin sekundy.

Druhý český jezdec ve třídě do 125 ccm Karel Abraham obsadil 31. místo a do nedělního závodu na okruhu Bugatti odstartuje z osmé řady.

V MotoGP se čím dál více osměluje španělský nováček Dani Pedrosa, který před týdnem v Šanghaji poprvé v královské kubatuře vyhrál kvalifikaci a dnes tento úspěch zopakoval. Dvacetiletý loňský šampión ve dvěstěpadesátkách předčil o 211 tisícin sekundy Japonce Šinju Nakana, jehož výkon překonal v posledním ze svých 28 kol. Po odstoupení ze závodu v Číně nemůže být zatím ani v Le Mans spokojen mistr světa Valentino Rossi, který skončil v kvalifikaci sedmý a bude stát ve třetí řadě.