Simoni znovu kraloval na Giru

MILÁN

Italský cyklista Gilberto Simoni se stal vítězem 86. ročníku Giro d"Italia a zopakoval svůj úspěch z roku 2001. Letos vyhrál s náskokem sedmi minut a šesti sekund před krajanem Stefanem Garzellim. Dvaatřicetiletý jezdec stáje Saeco tak prodloužil nadvládu italských cyklistů, kteří na domácí půdě nenašli přemožitele od roku 1997.

cyklista Gilberto Simoni se stal 1. června vítězem 86. ročníku Giro d'Italia.

Simoni si triumfem spravil chuť po loňském rozčarování. Z minulého ročníku byl vyloučen kvůli podezření z dopinku, které se mu však později podařilo vyvrátit. Letos šel cílevědomě za druhým vítězstvím. Růžový trikot oblékl v desáté etapě a udržel ho až do konce.

Na své triumfální pouti vyhrál vrchařský specialista tři etapy a vybojoval dvě druhá místa. Závěrečnou časovku, v níž obsadil 18. pozici a v níž zvítězil Ukrajinec Sergej Gončar, už jel v klidu, symbolicky na růžovém kole a v helmě stejné barvy. Rozhodla podle Simoniho desátá etapa, v níž se třetím místem vyšvihl do čela závodu. "Kdybych ten den nezaútočil, Garzelli byl jel v růžovém trikotu mnohem déle a pro mě by bylo těžší vyhrát," vykládal.

Úspěchu všechno od začátku roku podřizoval. "Obezřetně jsem probíral každý aspekt závodu a měl za sebou skvělý tým. Proto jsem vyhrál," poděkoval kolegům. Český jezdec Ján Svorada skončil třetí v bodovací soutěži a v tzv. Intergiru, do něhož se započítává pořadí na prémii v polovině každé etapy, byl dokonce druhý. V časovce skončil čtyřiadvacátý a celkově byl klasifikován na 89. stupínku.

Výsledky - 20. etapa (122 km):
1. Lombardi 3:05:30 h, 2. Mazzoleni, 3. Figueras, 4. Velo, všichni stejný čas, 5. Manzoni, 6. Lanfranchi (všichni It.), všichni 4 s, ...68. Svorada (ČR) 1:42,
21. etapa (časovka na 33 km):
1. Gončar (Ukr.) 38:04 min, 2. Bruseghin (It.) 19, 3. Gonzalez (Šp.) 20, 4. Frigo (It.) 26, 5. Rumšas (Lit.) 1:03, 6. Casar (Fr.) 1:05,...24. Svorada (ČR) -2:44.
Konečné pořadí:
1. Simoni (It.) 89:32:09, 2. Garzelli 7:06, 3. Popovyč (Ukr.) 7:11, 4. Noe (It.) 9:24, 5. Totschnig (Rak.) 9:42, 6. Rumšas (Lit.) 9:50,...89. Svorada 2:44:46 h.