Abraham sedmým místem v Assenu vyrovnal nejlepší výsledek v MotoGP

Assen

Karel Abraham obsadil sedmé místo v motocyklové Velké ceně Nizozemska a vyrovnal svůj nejlepší výsledek v kariéře v MotoGP. Na desáté vítězství v Assenu dosáhl slavný Ital Valentino Rossi a díky 115. výhře v kariéře zdramatizoval souboj o titul mistra světa.

Motocyklový závodník Karel Abraham.

Osmatřicetiletý Rossi na yamaze vyhrál závod ovlivněný deštěm těsně před krajanem Danilem Petruccim s ducati, jehož za sebou udržel o 63 tisícin sekundy. Třetí skončil úřadující mistr světa Marc Márquez ze Španělska, který byl zpět už o více než pět sekund.

Rossi vyhrál Grand Prix po více než roce a připsal si 89. triumf v královské třídě a 115. celkově. Na rekordmana Giacoma Agostiniho ztrácí devítinásobný světový šampion ještě sedm vítězství.

Pořadím v závodu zamíchal lehký déšť, který se spustil zhruba osm kol před koncem a někteří jezdci kvůli němu zajeli do depa vyměnit stroje. Vedoucí závodníci však na trati zůstali, stejně jako Abraham, jenž se díky tomu posunul do elitní desítky.

V závěru pak český jezdec vyhrál souboj tříčlenné skupiny o sedmé místo a připsal si nejlepší umístění po letošním návratu do MotoGP. Sedmý už Abraham dojel třikrát v letech 2011 a 2012.

Do čela průběžného pořadí mistrovství světa se dostal dnes pátý Andrea Dovizioso. Ital vystřídal na prvním místě Španěla Mavericka Viňalese, jenž vlastní vinou upadl a je celkově druhý s odstupem čtyř bodů. Rossi na třetím místě ztrácí další tři body a čtvrtý Márquez ještě čtyři. Kvarteto nejlepších tak po osmi Velkých cenách dělí jen jedenáct bodů. Abraham je devatenáctý.

Druhý Čech v MS Jakub Kornfeil dojel v Moto3 sedmnáctý a posedmé v sezoně nebodoval. Čtyřiadvacetiletý rodák z Kyjova zajel v sobotu na mokru nejlepší kvalifikaci v sezoně, ale 13. místo udržet nedokázal. Prakticky celý závod se pohyboval na konci druhé desítky a bodům se přiblížil až v závěru po chybách jezdců před ním. K patnácté pozici mu nicméně chybělo přes pět sekund. Jediným bodovaným umístěním v letošním MS pro Kornfeila zůstala jedenáctá příčka z Le Mans.

Vyrovnanou bitvu desetičlenné vedoucí skupiny vyhrál Španěl Arón Canet před Italem Romanem Fenatim a Britem Johnem McPheem. Lídr šampionátu Joan Mir ze Španělska byl tentokrát až devátý, Canet se posunul na druhou příčku. Smůlu měl domácí Bo Bendsneyder, jenž přišel o umístění v elitní desítce několik metrů před cílem. Po pádu doklouzal přes bílou čáru, ale protože nebyl v kontaktu se svou motorkou, nebyl klasifikován.