Rubriky:

Motocykly

Dryml po pádu zůstává v kritickém stavu

15. července 2006 10:18 - PRAHA

Žádný posun k lepšímu, ale ani k horšímu nezaznamenal podle lékařských zpráv velmi vážný stav plochodrážníka Aleše Drymla, který po hororové středeční kolizi v závodě britské ligy leží v oxfordské nemocnici. "Má za sebou klidnou noc. Jeho stav je kritický, ale stabilizovaný," zní zpráva ze zdrojů Radcliffovy nemocnice, kam byl šestadvacetiletý jezdec převezen.

 

ČTK/Michal Doležal

Druhý den za ním vyrazili z Čech otec Aleš Dryml st. a bratr Lukáš. Ten kvůli zranění sourozence zrušil svůj závodní program. Shodou okolností i jemu před časem, v roce 2003, šlo o život po pádu ve slovinském Kršku. Aleš Dryml setrvával v umělém spánku a podroboval se sérii vyšetření. "Podle toho, jakým tónem táta Dryml mluví, je to vážné," přiznává šéf plochodrážního svazu Petr Moravec.

Neporaněna podle včerejších zpráv zůstala jezdcova páteř. S hlavou to je zřejmě horší. Drymla do ní trefil Američan Correy hákem, v němž mívají plošináři zakleslou pravou nohu. "A zřejmě i motorem, musela to být hrozná rána," soudí Moravec. Zatím marně se pídí po záznamu děsivého okamžiku z bitvy Oxfordu s Wolwerhamtonem.

Drymlův pád přitom zprvu prý nevypadal strašidelně. "Jsou dvě verze, buď mu selhal motocykl, nebo se trefil do vyjeté koleje a ta ho z prvního místa v jízdě poslala do hrazení," líčí Moravec. Od mantinelu se Dryml odrazil pod motocykl Correyho a ten nestačil zabránit hrozivému střetu.

Vážná zranění českých jezdců
Marian Jirout - největší malér se mu stal mimo ovál. V lednu 2003 při autonehodě trefil strom, nalomené krční obratle mu spravili při operaci. Po rehabilitaci se vrátil na ovály, ne však do zářivé formy.
Lukáš Dryml - při GP Slovinska v roce 2003 zachytil o nafukovací ochranné vaky a po děsivém saltu bezvládně ležel na dráze. Otec mu vytáhl zapadlý jazyk. Dal se dohromady. Záhy si však přivodil další zranění nohy a na dřívější formu stále čeká.
Zdeněk Schneiderwind - v září 2004 ve Francii si specialista na klání na dlouhých oválech zlomil všechno možné, ale k závodům se vrátil.
Bohumil Brhel - loni v létě při mistrovství ČR v Divišově mu při nejhroznějším pádu kariéry nevydržel bederní obratel. Zezadu do něj totiž vletěl Luboš Tomíček nejml. Po operaci a dlouhodobé rehabilitaci se vrátil na ovály.
Antonín Šváb - jeden z největších smolařů mezi plošináři se zranil letos v lednu v přípravném závodě v Argentině. Na mantinel ho srazil motocykl jednoho ze soupeřů. Při zranění hlavy mu šlo o život. Stále se podrobuje rehabilitaci, vrací se mu paměť.
Aleš Dryml ml. - v ohrožení života od středečního večera leží v oxfordské nemocnici

Zatímco otec Dryml, který desetiletí též úspěšně závodil, se pádům s hrozivými následky vyhýbal, jeho synové jsou na tom hůře. Mladší a na pohled rvavější Lukáš Dryml při GP Slovinska v roce 2003 zachytil v cílové rovině nešťastně o nafukovací vak chránící jezdce u mantinelů a skončil v kotrmelcích, vyrazil si zuby, zapadlý jazyk mu vytáhl táta a z dalších těžkých ran se vzpamatovával dlouhé týdny. Soupeř za ním - Brit Loram - naštěstí stačil svůj stroj položit a zabránil nejhoršímu.

"Bráchovo zranění teď Lukáše úplně sebralo," připomíná Moravec. Změnit se musela česká sestava pro Světový pohár týmů. Semifinále ve švédské Malille příští týden pojedou Brhel, Simota, Franc a nově nominovaní Suchánek a Rymel. A těžko se Aleš Dryml dá dohromady do srpnového finále kvalifikace o účast v Grand Prix.

Při podobné kolizi před dávnými desetiletími zahynul Luboš Tomíček nejstarší. Při Zlaté přilbě v osmašedesátém do něj zezadu též najel soupeř. "Dnešní chrániče a přilby pomáhají jezdcům více než tehdy," srovnává Moravec. Vážná zranění se přesto v poslední době na české jezdce doslova lepí. "Je to jen shoda okolností. I ve světě je spousta úrazů. Aleš je brán za jezdce, který jezdí hlavou, tohle byla vyloženě náhoda," dodává Moravec.

Václav Procházka, Právo

Zrušit


Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly