Pešek po pádu v poslední zatáčce Brně nedokončil

BRNO

Motocyklista Lukáš Pešek ani svůj čtvrtý závod mistrovství světa ve třídě do 125 ccm na Masarykově okruhu v Brně nedokončil. Při dnešní Grand Prix upadl v posledním kole při výjezdu ze zatáčky před cílovou rovinkou v souboji o třetí místo. Prvenství vybojoval Španěl Alvaro Bautista na aprilii, který na posledních desítkách metrů odrazil nápor Fina Miky Kallia na stroji KTM.

Z kvarteta českých jezdců závod dokončili pouze oba držitelé divokých karet - patnáctiletý Michal Šembera obsadil při své premiéře v MS 31. místo a hned za ním dojel Michal Prášek. I když Pešek po dobrém startu z první řady a dlouhém souboji o třetí příčku nakonec v domácím prostředí vůbec nebodoval, zůstal v průběžném hodnocení seriálu šestý. Vedoucí Bautista zvýšil svůj náskok právě před Kalliem.

Pešek upadl při souboji za Italem Pasinim, když dostal smyk zadního kola. Třetí místo na konec urval pro sebe Maďar Gábor Talmacsi. Nervózní situaci přitom česká naděje zažila už při startu do zahřívacího kola: Peškovo derbi nechtělo minutu před klaksonem naskočit, mechanik stroj tlačil dobrých padesát metrů před startovní čáru a chyběly jen sekundy, aby se český jezdec nevrátil na rošt a musel startoval až z posledního místa.

Rozhodlo se na cílové pásce

Na rozdíl od předchozích let Pešek zvládnul start, do první zatáčky vjížděl jako třetí a při průjezdu do druhé kola už byl druhý. Pak sváděl s Kalliem tuhý boj o třetí místo. Už ve třetím kole skončily po pádu naděje Karla Abrahama na případné první letošní body.

Tempo závodu udávala pětičlenná skupina, v níž se vystřídali na čele Bautista a Pasini. Od sedmého okruhu už španělský favorit před sebe při průjezdech cílovou rovinkou nikoho nepustil. Pešek se postupně ze čtvrtého místa dostal na třetí a čtyři kola před cílem ustál drobnou krizi, když se po výjezdu ze zatáčky dostal až za obrubníky na hliněný okraj dráhy. Od té chvíle ale začal jeho stroj ztrácet výkon.

V předposledním kole na Peška zaútočil Talmacsi, předjel ho a dojel si pro nejlepší výsledek v sezóně. O vítězství bojovali do posledních metrů Bautista, jehož Kallio v závěru krátce předjel, ale v poslední zatáčce se vrátil Španěl do čela. Mezi oběma byl v cíli rozdíl pouhých 28 tisícin sekundy.

"Toto mé páté letošní vítězství bylo určitě nejobtížnější. V závěru už mi odcházely pneumatiky, musel jsem zpomalit. Když mě ale předjel Kallio, tak jsem vsadil na risk, který mi vyšel," řekl Bautista. Kallio nechtěl po startu riskovat a nechal si útok až na závěr. "V poslední zatáčce jsem zřejmě udělal malou chybičku a tím nabídl Bautistovi vítězství. Ovšem i s druhým místem jsem spokojen," dodal Kallio.

Smrž byl s desátým místem spokojený

Český jezdec Jakub Smrž na stroji Aprilia obsadil desáté místo v závodě mistrovství světa silničních motocyklů na Masarykově okruhu v Brně ve třídě do 250 ccm. Vítězství získal Španěl Jorge Lorenzo také s aprilií s náskokem 2,507 sekundy před Italem Andreou Doviziosem na hondě.

Důležité na moji psychiku je, že jsem závod dokončil. Po pěti závodech jsem se dostal do desítky nejlepších a vrací se mi forma z úvodu sezóny. Nyní bych chtěl v závěru sezóny splnit svůj a ještě nějaké soupeře předjet," poznamenal Smrž. Další český jezdec Michal Filla po pádu závod nedokončil.

Vítězný Španěl Lorenzo, který už vyhrál po sedmé v sezoóně, považoval dnešní vítězství za velmi cenné. "Hlavně se mi podařilo získat bodový náskok před Doviziosem. A těší mě způsob vítězství, neboť jsem si odjel od soupeřů. Motorka pracovala skvěle, což je příslib do závěru sezóny," řekl po závodě Lorenzo.

Výsledky:
Do 125 ccm: 1. Bautista (Šp./Aprilia) 41:00,673 (prům. rychlost 150,188 km/hod.), 2. Kallio (Fin./KTM) -0,028, 3. Talmacsi (Maď./Honda) -11,409, 4. Gadea (Šp./Aprilia) -11,843, 5. Lüthi (Švýc./Honda) -12,155, 6. Pasini (It./Aprilia) -12,263, 7. Terol (Šp./Derbi) -14,750, 8. Olive (Šp./Aprilia) -14,792, 9. P. Nieto (Šp./Aprilia) -15,722, 10. Lai (It./Honda) -35,170, ...31. Šembera (ČR/Honda) -1:44,337, 32. Prášek (ČR/Honda) -2:10,491, Pešek (ČR/Derbi), Abraham (ČR/Aprilia) nedokončili.
Pořadí MS (po 11 z 16 závodů): 1. Bautista 230, 2. Kallio 161, 3. Pasini 147, 4. Gadea 133, 5. Faubel (Šp./Aprilia) 123, 6. Pešek
Do 250 ccm: 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 41:29,204, 2. Dovizioso (It./Honda) -2,507, 3. H. Aojama (Jap./KTM) -2,524, 4. Locatelli (It./Aprilia) -15,294, 5. Barberá (Šp./Aprilia) -30,223, 6. Š. Aojama (Jap./Honda) -39,405, 7. Cardeňas (Kol./Honda) -43,800, 8. Guintoli (Fr./Aprilia) -51,756, 9. Simoncelli (It./Gilera) -51,756, 10. Smrž (ČR/Aprilia) -51,815.
Pořadí MS (po 11 z 16 závodů): 1. Lorenzo 199, 2. Dovizioso 192, 3. Takahaši (Jap./Honda) 133, 4. H. Aojama 132, 5. De Angelis (San Marino/Aprilia) 131, 6. Locatelli 127, ...12. Smrž 40.