Pešek skončil v úvodní kvalifikaci v Austrálii šestý

PHILIPP ISLAND

Lukáš Pešek skončil šestý v úvodní části kvalifikace na Velkou cenu Austrálie silničních motocyklů. Na Phillip Islandu v pátek zajel rekord okruhu ve třídě do 125 ccm Fin Mika Kallio, Pešek za ním zaostal o 755 tisícin sekundy. Další český jezdec Karel Abraham obsadil 22. místo, Jakub Smrž byl ve dvěstěpadesátkách sedmý.

Španěl Alvaro Bautista, který vede čtyři závody před koncem průběžné pořadí MS s náskokem 74 bodů a v Austrálii už může rozhodnout o zisku titulu, skončil v nejslabší kubatuře pátý. Bautista v dosavadních dvanácti závodech MS chyběl jen jednou na stupních vítězů i v první řadě na startu. K tomu ale v kvalifikaci potřebuje posun alespoň na čtvrté místo.

Naopak jeho devatenáctiletý krajan Jorge Lorenzo, který zatím kraluje třídě do 250 ccm, dnes jednoznačně předčil všechny soupeře i v kvalifikaci. Smrž na něj ztratil více než vteřinu.

Už v půlce rychlejší než ráno

Už dopolední trénink se ale českému jezdci povedl, odpoledne pak mechanici jeho stroj ještě drobně vylepšili. "Už v půlce tréninku jsem byl rychlejší než ráno. Poté jsme zkusili jinou zadní gumu, a to mi pomohlo opět ke zrychlení. Časový odstup na druhého jezdce je malý, ani ne čtyři desetiny," řekl v tiskové zprávě týmu.

Zato Kallio měl s motocykly velké potíže. Dopoledne mu u obou vypověděl službu motor a Fin odjel jen pět kol. Přesto se pak jako první závodník v historii nejslabší kubatury dokázal na australském okruhu dostat pod minutu a 37 vteřin. "To bylo neuvěřitelné, odpoledne nám to jezdilo skvěle. Dali jsme nové pneumatiky a já za to prostě vzal," prohlásil finský jezdec.

Pořadí na startu nedělních závodů definitivně určí sobotní druhá část kvalifikace. Nejsilnější třída MotoGP pojede na Phillip Islandu o pole position jen v sobotu, v jejích volných trénincích dnes byl nejlepší Francouz Randy de Puniet.

Výsledky - první kvalifikace:
Do 125 ccm: 1. Kallio (Fin./KTM) 1:36,664, 2. Lüthi (Švýc./Honda) 1:37,311, 3. Faubel (Šp./Aprilia) 1:37,330, 4. Olive (Šp./Aprilia) 1:37,369, 5. Bautista (Šp./Aprilia) 1:37,384, 6. Pešek (ČR/Derbi) 1:37,419, ...22. Abraham (ČR/Aprilia) 1:39,020.
Do 250 ccm: 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 1:33,215, 2. Guintoli (Fr./Aprilia) 1:33,984, 3. De Angelis (San Mar./Aprilia) 1:34,033, 4. H. Aojama (Jap./KTM) 1:34,123, 5. Dovizioso (It./Honda) 1:34,239, 6. Barberá (Šp./Aprilia) 1:34,267, 7. Smrž (ČR/Aprilia) 1:34,327.