Pešek dojel v Motegi pátý, Abraham poprvé bodoval

MOTEGI

Český motocyklový závodník Lukáš Pešek obsadil v dnešní Velké ceně Japonska páté místo a pojistil si šestou příčku v celkovém hodnocení mistrovství světa. Na okruh v Motegi bude s příjemnými pocity vzpomínat šestnáctiletý Karel Abraham, jenž se v závodě kategorie do 125 ccm dočkal díky třinácté pozici prvních bodů ve světovém seriálu.

Lukáš Pešek na archivním snímku

Závod neslabší kubatury vyhrál Fin Mika Kallio s KTM, jenž v cílové rovince předstihl již jistého šampiona Alvara Bautistu a druhý rok po sobě si pojistil titul vicemistra. Pešek útočil na své čtvrté stupně vítězů v sezóně ve čtyřčlenné skupince zhruba osm sekund za vedoucím duem, o tisíciny sekundy však nejlepšího Čecha předstihli Julian Simón ze Španělska i Ital Mattia Pasini.

Pešek má díky jedenáctibodovému zisku dva díly před koncem ročníku 130 bodů a teoreticky ještě může zaútočit na celkovou čtvrtou příčku. Abraham získal své premiérové tři body v kariéře poté, co dojel s odstupem čtyřiceti sekund za vítězem. Klasifikováno bylo 31 jezdců.

"Během jízdy mi trochu klouzala přední guma, ale nastavení motorky bylo jinak perfektní. Snažil jsem se dostat co nejvíc dopředu, protože poslední kolo je vždycky nejtěžší a nechtěl jsem riskovat třináctou pozici. Předjet některé jezdce bylo opravdu těžké. Jsem hrozně šťastný, že mám první body," uvedl v tiskové zprávě týmu Abraham.

Rossi zdramatizoval situaci

Na rozdíl od rozhodnuté kategorie do 125 ccm se opět zdramatizovala situace v královské kubatuře MotoGP, kde úřadující mistr světa Valentino Rossi snížil náskok vedoucího Nickyho Haydena na 12 bodů. Slavný Ital na yamaze si pohlídal druhé místo za krajanem Lorisem Capirossim, jenž se svou ducati zvítězil suverénně o více než pět sekund. Italský triumf dovršil třetí Marco Melandri na hondě.

"Těhle dvacet získaných bodů je strašně důležitých vzhledem k mistrovství světa," uvedl Rossi, jenž se nevzdal snu o šestém vítězství za sebou v šampionátu nejprestižnější kategorie. "Navíc se mi ty body povedlo získat na trati, která zrovna není mojí oblíbenou," dodal.

Lídr šampionátu Hayden s hondou skončil již počtvrté za sebou mimo stupně vítězů. K posunu na páté místo ze šestého mu několik zatáček před cílem pomohl výpadek přemotivovaného domácího Šinji Nakana, jenž ve snaze o útok na čtvrtého Seteho Gibernaua skončil na zemi mimo trať.

Smrž upadl šest kol před cílem

V kategorii do 250 ccm zase neviděl cíl jediný český zástupce Jakub Smrž, jenž měl šest kol před cílem pád. I když se ještě pokusil na svou aprilii nasednout, nakonec musel zajet do depa a svou sbírku 48 bodů nerozmnožil. "Bohužel jsem přebrzdil přední kolo v nájezdu do jedné z pomalých zatáček a upadl. Hrozně mě to štve, protože to byl jeden z nejlepších závodů letošní sezóny a skvělý boj ve skupině, kde jsem dokázal držet krok s továrními jezdci Barberou a Simoncellim," řekl Smrž.

Domácí fanoušky ve čtvrtlitrech potěšil Hiroši Aojama, jenž si s více než sekundovým náskokem dojel pro triumf. Jako vítěz se však mohl cítit také lídr šampionátu Jorge Lorenzo ze Španělska, který díky třetímu místu zvýšil svůj náskok v čele před Andreou Doviziozem na 27 bodů.