Pešek i Smrž byli v první kvalifikaci v Portugalsku pátí

Čeští motocykloví reprezentanti Lukáš Pešek a Jakub Smrž obsadili v první kvalifikaci na Velkou cenu Portugalska shodně páté místo. Pešek byl pátý ve třídě do 125 ccm, Smržovi se stejný výsledek podařil v šestnáctém závodě mistrovství světa silničních motocyklů v silnější kubatuře do 250 ccm.

Jakub Smrž

Pešek, jednička továrního týmu Derbi, si tak stejně jako Smrž provizorně zajistil start z druhé řady do nedělního hlavního závodu. O pořadí na startu definitivně rozhodne až druhá část kvalifikace, která se v Estorilu uskuteční v sobotu.

Nejlepšího času ve stopětadvacítkách dosáhl na 4182 metrů dlouhém okruhu již jistý světový šampion Alvaro Bautista ze Španělska, který porazil o necelou vteřinu druhého Miku Kallia z Finska. Dařilo se i druhému českému pravidelnému účastníkovi MS Karlu Abrahamovi, jenž byl třináctý. V Portugalsku startuje díky divoké kartě i Michal Šembera, jenž byl ale dnes z hodnocených jezdců nejhorší. Ve dvěstěpadesátkách byl nejrychlejší Japonec Hiroši Aojama.

Královská třída MotoGP měla dnes na programu pouze dva volné tréninky, kvalifikace se pojede až v sobotu. V první sérii byl nejrychlejší úřadující šampion Valentino Rossi z Itálie, ve druhé Australan Casey Stoner. Američan Nicky Hayden, který v Portugalsku může slavit mistrovský titul, obsadil v trénincích čtvrté a druhé místo.