Enge po devíti letech nezískal Zlatý volant, porazil ho Vršecký

Devítileté kralování Tomáše Engeho v motoristické anketě Zlatý volant letos skončilo. Jediný český pilot, který se představil v závodech formule 1, prohrál v 32. ročníky ankety v kategorii okruhových závodů s vítězem loňského Evropského poháru tahačů Davidem Vršeckým.

K překvapení však došlo i v dalších kategoriích. Mezi "offroadisty" se poprvé prosadil reprezentant rallyekrosu - mistr Evropy v divizi 2 Tomáš Kotek. Zlaté volanty dále získali třetí muž takzvané juniorské kategorie mistrovství světa v rallye Martin Prokop, jenž dokázal porazit Romana Krestu i Jana Kopeckého, evropský šampión v závodech do vrchu v kategorii I Miroslav Jakeš a vicemistr světa v motokárách Libor Toman. Ten si zároveň odnesl Cenu Jiřího Sedláře pro nejlepšího jezdce do 23 let.

Cenu Elišky Junkové získala první dáma nejen domácích kopců Gabriela Jermanová a Spolujezdcem roku byl vyhlášen Prokopův navigátor Jan Tománek. Cena rychlosti, čili Speed Award, připadla po roční přestávce opět Engemu. Zkušený liberecký závodník zajel 14. června při čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans jedno kolo průměrem 235,738 km/h.

Do pomyslné Síně slávy českého automobilového sportu vstoupil další držitel Ceny Zdeňka Vojtěcha, průkopník truckerského závodění Jiří Moskal.

Naopak vše při starém zůstalo v anketě Zlatá řídítka, kterou i potřetí ovládl Lukáš Pešek. Za patnáctým mužem mistrovství světa třídy do 250 ccm skončil účastník MS superbiků Jakub Smrž a třetí byl vicemistr světa ve freestylu Libor Podmol.

32. ročník ankety o Zlatý volant:
Závody na okruzích: 1. David Vršecký 197 bodů, 2. Tomáš Enge 189, 3. Josef Král 71.
Rallye a maratóny: 1. Martin Prokop 221, 2. Roman Kresta 137, 3. Jan Kopecký 112.
Závody do vrchu: 1. Miroslav Jakeš 198, 2. Petr Vojáček 98, 3. Martin Jerman 52.
Autokros a rallyekros: 1. Tomáš Kotek 166, 2. Petr Turek 102, 3. Ladislav Hanák 78.
Motokáry: 1. Libor Toman 146, 2. Zdeněk Gróman 94, 3. Patrik Hájek 55.
Cena Elišky Junkové (pro nejlepší ženu): Gabriela Jermanová.
Cena Jiřího Sedláře (pro jezdce do 23 let): Libor Toman.
Cena Zdeňka Vojtěcha (za přínos motoristickému sportu): Jiří Moskal.
Spolujezdec roku: Jan Tománek.
Speed Award: Tomáš Enge.
3. ročník ankety o Zlatá řídítka: 1. Lukáš Pešek 92, 2. Jakub Smrž 74, 3. Libor Podmol 64.
4. ročník fotografické soutěže o Zlaté oko: 1. Marek Paulíček (Crashdance v Monze), 2. Petr Lusk (Země je kulatá), 3. Josef Petrů (Zátiší s lekníny).

Vítěz: L. Norris (McLaren) Velká cena Číny - kvalifikace na sprint Vítěz: L. Norris (McLaren) konec
20240419T09 : 30:00+0200