Rubriky:

Ostatní

I přes problémy si Enge s Charouzem dojeli při maratónu ve Spa pro třetí místo

11. května 2009 11:30 - PRAHA

Skvělého úspěchu dosáhl o uplynulém víkendu tovární tým Aston Martin Racing. Česko-německá posádka ve složení Jan Charouz, Tomáš Enge a Stefan Mücke dojela na třetím místě v závodě 1000 km Spa a při svém druhém startu v seriálu Le Mans Series přidala k triumfu v Barceloně další umístění na stupních vítězů v královské kategorii LMP1. Při sobotní kvalifikaci to přitom s Charouzem a spol. nevypadalo vůbec dobře...

 

Aston Martin Racing

Posádka totiž nemohla absolvovat kvalifikaci kvůli technické závadě a mechanici týmu Aston Martin Racing museli pracovat dlouho do noci na výměně motoru.  

Nedělní šestihodinový závod se jel celkem na 143 kol a byl poznamenán řadou nehod. Jako první usedl za volant Astonu s číslem 007 Stefan Mücke, který se už po hodině soutěže dokázal probít z posledního místa na startu na pátou pozici. Po kolizi se soupeřem německý pilot poškodil předek vozu a náraz měl také vliv na ovládání vozu. „Poškodila se spodní část předku, která začala kmitat. Řízení poté bylo velmi nervózní a nepředvídatelné,“ přiznal Mücke.

Po něm usedl do Astonu Jan Charouz. Druhý stint byl poznamenán několika haváriemi a na trať musel vyjet zpomalovací vůz. Dvě hodiny před koncem závodu vystřídal v kokpitu jednadvacetiletého jezdce Tomáš Enge. V tu chvíli se pohybovali na čtvrtém místě.

Na trati se ale znovu objevil safety car. Jeden ze soupeřů zajel do boxů a vrátil se až za Engem. Dvacet minut před koncem soutěže došlo k restartu. Na českého pilota tak čekal nelehký úkol - uhájit v souboji před silnými rivaly umístění na stupních vítězů. A povedlo se. Česko-německá posádka dojela na třetí pozici.

Vrcholem sezóny bude čtyřiadvacetihodinovka v Le Mans

„V posledních kolech jsem bylo trochu pod tlakem,“ prohlásil Tomáš Enge. „Od začátku jsem si říkal, že problémy, které nás potkaly v kvalifikaci, musíme hodit za hlavu a odvést dobrou týmovou práci. To se nakonec osvědčilo, což jen dokládá sílu našeho týmu,“ radoval se Enge.

Tohle je jeden z nejnáročnějších okruhů na světě, což dokládá velké množství výletů mimo trať. Trochu jsem se trápil s nastavením, ale nakonec vše dopadlo mnohem lépe, než to z našeho pohledu během víkendu vypadalo. Takže jsme spokojení,“ dodal Jan Charouz.

Vrcholem sezóny pro tým Aston Martin Racing bude další start, kdy se ve dnech 13. a 14. června pojede slavná čtyřiadvacetihodinovka v Le Mans. „Po všech problémech, které nás provázely, je to super výsledek, i když kvůli výměně motoru přijdeme o dva body. Kluci startovali do závodu s minimem kol odjetých v tréninku, přesto si vedli dobře. Teď už se všichni soustředíme na přípravy na 24h Le Mans,“ uzavřel manažer Antonín Charouz.

vef, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní