Rubriky:

Ostatní

VIDEO: Vydupe 15 tisíc koní z tryskového dragsteru v Bechyni nový rekord?

14. července 2010 16:04 - PRAHA

Nejrychlejší motoristický sport na zemi zavítá o nadcházejícím víkendu (16.-18. července) znovu na letišti v Bechyni. Dragsterový Motomejdan slibuje pořádnou porci adrenalinu, rychlých strojů, vůni spáleného benzínu i gum. Vrcholem programu bude pokus Němce Gerda Habermanna o prolomení hranice 400 km/h.

 

archiv

Haberman se svým tryskovým dragsterem o výkonu 15 tisíc koní vyzkoušel vlastnosti dráhy již v loňském roce a bez problémů dosáhl rychlosti 360 km/h. Letos chce tradičních čtvrt míle prolétnout ještě rychleji. Aby prolomil vysněnou hranici 400 km/h, spálí na 400 metrech 120 litrů kerosinu a bude čelit přetížení 5G na startu a 8G při brzdění s pomocí padáku.

Příprava tryskového dragsteru Gerda Habermanna.Příprava tryskového dragsteru Gerda Habermanna.foto: archiv

Mimo to ale zadupou na bechyňském letišti další desítky tisíc koní, na akci se totiž se svými stroji představí stovka závodních týmů z celé Evropy. Příznivci rychlých kol se mohou těšit na motocykly o výkonu 200-700 koní a automobily s výkonem 500-2500 koní. Takové stroje prolétnou čtyřsetmetrovou trať za méně než deset vteřin a dosáhnou přitom rychlosti přes 300 km/h. Chybět nebude ani český jezdec Roman Sixta se svým motocyklem poháněným nitromethanovým dvouválcem.

Typické dragstery nebdou na letišti v Bechyni chybět.Typické dragstery nebdou na letišti v Bechyni chybět.foto: archiv

Vstupenky na celý víkend je možné zakoupit v síti ticketstream.cz (290 korun) či na místě (390 korun). Vstup na jeden den činí 200 korun. Diváci mohou během dragsterové show navštívit i depo a na vlastní oči sledovat práci mechaniků a přípravu závodních strojů. Vůbec poprvé se v Česku pojede na polepené trati, která umožňuje větší záběr pneumatik a tím i lepší časy v cíli.

Dragster může vzniknout i z veterána.Dragster může vzniknout i z veterána.foto: archiv

Závody dragsterů se vyvinuly v USA z tradičního měření sil výrostků, čí vůz je rychlejší při startu na semaforech. V pozdější době se tyto závody přesunuly na specializované dráhy a jejich účastníci se vrhli na výrobu speciálních strojů. Závodí se systémem dva jezdci proti sobě na tratích dlouhých 402 a 201metrů. V královské třídě Top Fuel dosahují automobily spalující nitromethan výkonu 8000 koní a rychlosti 500km/h v čase pod pět vteřin a motocykly o výkonu 800 koní 360km/h v čase kolem šesti vteřin.

pn, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní