Rubriky:

Ostatní

Lionel Régal byl pojmem již za svého života

16. srpna 2010 21:19 - PRAHA

Lionel. Lionel Régal. Jméno, jež vzbuzovalo úctu při vyslovení již za pilotova života. Od neděle jméno talentovaného vrchaře budeme vyslovovat in memoriam. Pětatřicetiletý Francouz zahynul na své oblíbené trati švýcarském Saint Ursanne po nárazu do stromu.

 

Jana Michlová, Jiří Koubek

Francouz Lionel Régal se narodil 21. července 1975 v městečku Lentilly nedaleko Lyonu. K vůni spáleného vysokooktanového benzínu přivedl Lionela brzy před jeho dvacátými narozeninami jeho otec Marc. Jedním z prvních momentů, kdy mohli diváci na závodní trati Lionela spatřit, byl rok 1993, to osedlal jeden z prvních závodních vozů a jaké jiné než francouzské provenience -  Citroën AX Sport.

Od sezóny 1995 dal ovšem přednost, stejně jako jeho otec, otevřeným speciálům a v jeho rukou bylo možné spatřit vozy skupiny "C" - francouzskou Normu M11A, ale odskočil si i k italské Oselle PA21S. Poté následovaly vozy té nejsilnější skupiny, tedy E2 - vozy formule 3000. Lionel pilotoval Lolu T91 a T96, Reynard 93D, 95D a 96D, od roku 2007 potom Reynard 01L, který se stal jeho vozem posledním a uzavřel seznam závodního náčiní, které poznalo jméno Régal.

Lionel RégalLionel Régalfoto: Jana Michlová, Jiří Koubek

Lionel se stal mistrem Francie závodů automobilů do vrchu nepřetržitě v letech 2005 až 2009, dosáhnul i na titul nejvyšší - byl Mistrem Evropy kategorie II v roce 2008. Je jedním z mála závodníků, kteří získali v jednom roce titul šampióna domácího i evropského mistrovství. V České republice mohli jeho umění obdivovat fanoušci právě v roce 2008, a to v moravském Šternberku na závodě Ecce Homo, kde naposledy porazil budoucího mistra Evropy Simone Faggioliho z Itálie.

Stejný osud jako otec 

Oblíbenou tratí tohoto sympatického Francouze byla právě ta ve švýcarském Saint Ursanne. V letošním roce kraloval na této trati v prvních sobotních tréninkových jízdách na suchu, ovšem mokrý povrch v první nedělní jízdě proti kopci a času se mu stal osudným. Jeho vůz opustil při rychlosti 200km/h trať a narazil do stromu. Lionel zahynul v troskách své oblíbené formule...

Lionel RégalLionel Régalfoto: Jana Michlová, Jiří Koubek

Kapitola života tohoto talentovaného francouzského jezdce se tak uzavřela dne 15. srpna 2010 při tom, co miloval a co miloval i jeho otec Marc, který taktéž daroval tomuto sportu před třinácti lety svůj život.

Závody do vrchu budou již navždy spojeny se jménem Lionel Régal, stejně jako se jmény Fabio Danti nebo Miroslav "Faja" Fajkus. Velcí talenti, kteří byli obdařeni uměním pilotovat nejrychlejší vozy na přírodních tratích odešli předčasně, ale vzpomínky na ně zůstávají živé a my můžeme bez okolků říci: Bravo, pánové, váš život měl cenu, je nám ctí, že jsme vás poznali. Nikdy na vás nezapomeneme.

Milan Schembera, Roman Krejčí

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní