Ostatní

Enge si odnesl ze Žofína dvanáctý Zlatý volant

19. ledna 2012 19:47 - PRAHA

Na staroslavném Žofíně zněl ve čtvrtek večer potlesk pro nejlepší české motoristické sportovce. Vyhlašoval se tu už 35. ročník Zlatých volantů a 6. Zlatých řídítek, obě ankety za rok 2011. Dvanáctý Zlatý volant si odnesl okruhový jezdec Tomáš Enge. S tátou Břetislavem jich mají ve sbírce patnáct...

Milan Malíček, Právo

„Přiznám se, že za minulou sezónu, která nebyla určitě z těch nejlepších, jsem tuto trofej moc nečekal. Ale jak se ukazuje, pořád jsou dost dobré. Mladí už by měli zabrat, aby mě porazili. Tím rozhodně nechci říct, že už mi Zlaté volanty zevšedněly. Pořád je beru jako ocenění svojí práce, jejích výsledků a mám z nich radost,“ pravil jediný český jezdec, který startoval v závodech F1.

Prohrál jen jednou

Na přibývající roky nehledí... "Motivace mi rozhodně nechybí. Stále mě vzrušuje adrenalin... Když jedu rychle, na hranici možností vozu nebo i za ní a pořád ho bezpečně ovládám, bez karambolů... Ale tohle opakuji už léta,“ říkal s úsměvem Tomáš Enge, který loni skončil čtvrtý v mistrovství světa FIA GT1 a v jednotlivých závodech vybojoval dvě první a po třech druhých a třecích místech. První zlatý volant získal už v roce 1998. V roce 2002 nebyla anketa vyhlášena a v roce 2008 ho porazil tehdejší mistr Evropy v tahačích na okruzích David Vršecký. Jinak nenašel ve Zlatém volantu přemožitele.

Popáté kraloval kategorii rallye a maratónů Jan Kopecký. „Byla to dobrá sezóna, ale pořád mi chybí ten kousíček k samotnému vrcholu. Konkurence v rallye je u nás veliká, takže o to je Zlatý volant cennější,“ přiznal další ze synů slavných otců.

Čtvrtým rodem jsou Vojáčkové

Zatímco Tomáš a Břetislav Enge už mají ve sbírce patnáct Zlatých volantů, okruhář Josef a v rallye Jan Kopečtí jich mají dohromady sedm. Tolik jich získali i autokrosaři Jiří a Petr Bartošovi, přičemž Petr letos skončil po čtyřech vítězstvích druhý. Jiří už bohužel není mezi námi...

Lukáš Vojáček se Zlatým volantem pro nejlepšího vrchaře.Lukáš Vojáček se Zlatým volantem pro nejlepšího vrchaře.foto: Právo/Milan Malíček

Novou rodovou tradici vytvořili vrchaři Vojáčkové. Zatímco otec Petr má ve sbírce dva Zlaté volanty, syn Lukáš si letos došel pro svůj první. „Táta mi už několikrát říkal, kdy také získám Zlatý volant. Konečně se to povedlo! Z toho premiérového mám obrovskou radost, protože to je další ze splněných snů a vrcholů, kterých může český závodník dosáhnout. Věřím, že není poslední, i když v závodech do vrchu je velikánská konkurence,“ přál si Lukáš Vojáček, loňský vicemistr Evropy a vítěz Poháru FIA, který startoval s Mitsubishi Lancer EVO VIII v silně obsazené kategorii A.

„Loňská sezóna byla výborná. Neměli jsme žádné vážné technické problémy, ani havárii. Původně to měla být sezóna testovací, ale skončila fantasticky,“ zavzpomínal mladší z Vojáčků, jehož manažerem je právě táta.

Návrat Jílkové

Poprvé získal v kategorii autokros a rallyekros cennou trofej Václav Fejfar, stejně jako Zdeněk Gróman mezi motokáristy. Tleskala mu i jeho sestra Tereza, která skončila šestá a Cenu Elišky Jílkové předala okruhářce Gabriele Jílkové, která se vrací po roce na pomyslný ženský trůn. Spolujezdcům už podruhé kraluje Petr Starý.

Zlatá řídítka, která dostává nejlepší český závodník na motocyklu, obhájil Karel Abraham. Tleskalo se i legendám. Mezi ty automobilové vstoupil závodník a mecenáš Milan Maděryč, který dokázal skvěle bojovat nejen na okruzích, ale i s těžkou nemocí, která nectí pravidla. Na dvou kolech byl povýšen do pomyslné Síně slávy mistr terénů Miloslav Souček. Nejrychlejším Čechem byl loni Josef Král, který v Monze pokořil hranici 220 km/h.

Mediálním partnerem slavnostního vyhlášení byl už tradičně deník Právo.