Rubriky:

Rallye

Pot z něj crčel, přesto se největší světový talent při galejích v Česku smál. Nadchl jej Mercury

5. prosince 2018 16:48 - Praha

Krůpěje potu z něj i přes mrazivé počasí crčely. Finský mladík Kalle Rovanperä, pilot továrního týmu Škoda Motorsport, absolvoval v Česku krátce před Mikulášem poslední tréninkový kemp sezóny. Byť šlo o pouhé čtyři dny a osmnáctiletý pilot Fabie R5 byl z drsného fyzického drilu vyčerpaný, bral vše i v nepříznivém počasí s úsměvem. „Cokoliv podstoupím, dělá mě silnějším a přibližuje snu o titulu," vysvětlil.

 

Radek Malina, Právo

Kalle Rovanperä, syn bývalé hvězdy elitní kategorie mistrovství světa Harriho, absolvoval desetikilometrové lesní výběhy zpestřené zastávkami, kde zvládal série dřepů, kliků či cviků s posilovací gumou. „Také jsme měli cvičení na postřeh. Trenér vzal do obou rukou klacek či kámen, jeden pustil a já musel chytat. Bylo to fakt zábavné i přes neustávající déšť," vracel se Rovanperä k nedělní dopolední jednotce.

Na přípravu borce, který v letošní sezóně absolvoval závody mistrovství světa WRC2 za volantem Fabie R5, dohlížel týmový trenér a lékař Jaromír Jiřík. V programu byla i příprava v posilovně, následně intervalový běžecký trénink. „V pondělí jsme měli tři tréninkové sekce. Druhá byla tvořená hodinovým nepřetržitým tréninkem na motokárách. „To bylo fakt super. I když šedesát minut bez pauzy je vážně vyčerpávajících. Seděl jsem za volantem a dělal, co mám nejraději. Navíc jsem byl bezpečně nejrychlejší," culil se mladík pocházející z Jyväskylä.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 

Last training camp of the year and work continues at home. We're ready for the next year 👊 #rovanperaracing #training #skodamotorsport #redbull

Příspěvek sdílený K a l l e R o v a n p e r ä (@kallerovanpera),Pro 3, 2018 v 3:28 PST

V rámci pobytu v Česku stačil vyrazit i do kina na film Bohemian Rhapsody mapující fungování skupiny Queen a zpěváka Freddieho Mercuryho. „Vlastně jsem nevěděl, co čekat. Ale byl jsem uchvácen," přiznal Kalle Rovanperä.

Celý přípravný kemp byl proložen psychologickým tréninkem. Mladíček, který poprvé v automobilové soutěži startoval už ve čtrnácti letech, slyší ze všech stran, že je nejtalentovanějším jezdcem světa současnosti a budoucím mistrem světa.

„Vnímám velké očekávání a tlak, nicméně neřeším nic z toho. V hlavě mám jen závody, nic víc. Dělám všechno, abych se zlepšil a snu v podobě titulu dosáhl. I tohle je další krok. Po každém ze soustředění jsem lepší a silnější," pronesl během zápolení s činkami při poslední tréninkové jednotce borec, jemuž byl základnou hotel Palace Cinema nedaleko Jíloviště.

„Právě tady jsem absolvoval první soustředění. Při výběhu lesem na Cukrák jsem odpadl v polovině," vzpomínal Rovanperä na soustřední krátce po podpisu kontraktu s mladoboleslavským týmem.

„Než jsem přišel ke Škodě a začal pracovat s Járou, byl můj trénink výrazně méně koncepční. O stravování ani nemluvě. Jedl jsem, co mi přišlo pod ruku a vůbec se nestaral, zda to prospívá tělu. Nyní je situace jiná. Vše je podřízeno úspěchu. Mám osobního trenéra i ve Finsku. Vždy dostanu od Járy tréninkový plán, podle něhož se připravuji," vyprávěl osmnáctiletý závodník.

Nedovolí si nic ošidit. Během roku se s Jiříkem potkávají nejen na soutěžích, ale i při pravidelných tréninkových kempech. „Kdybych kondici zanedbával, hned by se to projevilo. A krutě bych zaplatil. Járovi nic neunikne. Ale jsem tu rád. Baví mě to, zasměju se. I když často mám pocit, že trenér má potíže s počty. Neustále mi při opakování sérií ubírá, takže všechno absolvuji víckrát," smál se Rovanperë, než vyrazil za rodinou do Finska, aby si užil společných vánočních chvil.

ram, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye