Loeb vyhrál počtvrté Monte Carlo, Kopecký bodoval

MONTE CARLO

Francouzský jezdec Sébastien Loeb s citroënem zvítězil počtvrté v Rallye Monte Carlo, která tradičně zahájila mistrovství světa v automobilových soutěžích. Úřadující šampión vybojoval 29. triumf v kariéře s náskokem 38 sekund před stájovým kolegou Danim Sordem ze Španělska. Bod za osmé místo získal na úvod sezóny český jezdec Jan Kopecký s fabií.

Martin Prokop s citroënem C2 byl nejlepší v kategorii Junior WRC, v absolutním pořadí skončil osmnáctý.

Automobilce Citroën skvěle vyšel návrat do šampionátu s novým soutěžním speciálem C4. Loeb se Sordem vyhráli devět z celkových patnácti měřených úseků a své konkurenty nechali daleko za sebou. Na třetím místě skončil obhájce loňského vítězství a vicemistr světa Marcus Grönholm na fordu, který za Loebem zaostal o téměř minutu a půl.

Dvaatřicetiletý francouzský fenomén navázal v Monaku na své triumfy z let 2003 až 2005 a úspěšně se vrátil do šampionátu, v němž v závěru minulého roku chyběl kvůli zranění ruky. Přesto loni získal potřetí za sebou titul a letos vykročil za čtvrtým primátem, jímž může vyrovnat rekordní bilanci Finů Juhy Kankkunena a Tommiho Mäkinena.

"Takovýhle start do sezóny se mi zamlouvá. Auto je opravdu rychlé, snad to takhle bude pokračovat," prohlásil Loeb, který vynechal závěrečné čtyři závody loňského ročníku. "Ruka už je lepší, ale ještě musím získat zpět sílu. Také při některých pohybech mám ještě problémy," dodal.

Kopecký útočíl v sobotu

O výsledcích úvodní soutěže sezóny se rozhodovalo v podstatě jen do soboty. v neděli zakončili jezdci slavnou rallye pouze tříkilometrovou supererzetou na okruhu v Monte Carlu, kterou zvládl nejlépe Australan Chris Atkinson se subaru. Vyhrál díky tomu o dvě desetiny sekundy souboj o čtvrté místo s Finem Mikkem Hirvonenem z Fordu, který měl po sobotě necelou sekundu k dobru.

Kopeckému vyšla především sobota, kdy ve třetí a čtvrté erzetě dne zajel čtvrtý nejlepší čas. Nakonec zaostal za Loebem o 4:39 minuty.

Světový šampionát bude pokračovat od 9. do 11. února Švédskou rallye.

RALLYE MONTE CARLO - Výsledky:
1. Loeb (Fr./Citroën) 3:10:27,4, 2. Sordo (Šp./Citroën) -38,2, 3. Grönholm (Fin./Ford) -1:22,8, 4. Atkinson (Austr./Subaru) -2:28,1, 5. Hirvonen (Fin./Ford) -2:28,3, 6. P. Solberg (Nor./Subaru) -3:12,0, 7. Gardemeister (Fin./Mitsubishi) -3:38,1, 8. Kopecký (ČR/Škoda) -4:39,4, 9. Cuoq (Fr./Peugeot) -5:59,7, 10. Stohl (Rak./Citroën) -6:36,3, ...18. Prokop (ČR/Citroën) -24:40,7.