Rubriky:

Rallye

Kresta přijede na Šumavu vyzvat šampióna Pecha

1. února 2007 15:13 - PRAHA

Souboj Romana Kresty s Václavem Pechem bude hlavním lákadlem Rallye Šumava, druhého dílu mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích, který se v pátek a v sobotu uskuteční na Klatovsku a Vimpersku. Čtyřnásobný domácí šampión Pech "Šumavu" ještě nikdy v kariéře nevyhrál a věří, že se mu to podaří letos. Kresta, jenž v ČR v posledních letech startuje spíše výjimečně, to dokázal v letech 2001 a 2003.

 

www.romankresta.com

Tentokrát budou mít oba k dispozici prakticky totožné vozy. Pech i Kresta usednou do Mitsubishi Lancer EVO IX, o které se bude navíc servisně starat Charouz racing systém. "Jsem rád, že se přihlásil. Když stoupá konkurence, tak to všechny více baví," řekl Pech ČTK. V posledních letech v osobních soubojích s Krestou sice většinou prohrával, ale v konečném hodnocení šampionátu na tom byl lépe. Absolvoval totiž vždy celý seriál.

Oba považují klatovskou rallye za jednu z nejtěžších v šampionátu, hlavně kvůli proměnlivým podmínkám na trati a počasí. "Šumava má nádherné a hlavně těžké rychlostky především na Vimpersku. Například ráno mohou být zledovatělé, a přitom se bude muset jet na suchých pneumatikách, protože trať může být vyschlá a budou tam pouze ledové plotny v zatáčkách," podotkl Pech.

Na hřeby to zatím nevypadá

Roman Kresta testoval minulý týden na známém místě v Bělé pod Bezdězem. "Vzhledem k počasí jsme mohli odzkoušet pouze sněhovou variantu nastavení a různé směsi pneumatik. Mezitím se však podmínky výrazně změnily, a tak plánujeme ještě krátký test před závodem. Na Šumavě je možné cokoliv, ale zatím to vypadá na mokrou verzi," komentoval výsledek testu Roman Kresta na svých internetových stránkách.

Od středy probíhají oficiální seznamovací jízdy. Oproti minulým ročníkům se některé tratě výrazně změnily, přibyly také úplně nové úseky. "Zatím jsme odtrénovali sobotní sekci v okolí Vimperka. Rychlostní zkoušky jsou jako vždy náročné, některé tratě jsou pro nás úplně nové. Pár míst je pod sněhem, ale snad kromě jedné erzety to nebude na pneumatiky s integrovanými hřeby, ovšem jen pokud nezačne chumelit," řekl Kresta.

Gassner odstartuje jako první

"Šumava je pokaždé velmi obtížná a letošní ročník nebude v tomto směru nijak výjimečný. Domnívám se, že rozhodne správná volba pneumatik společně s nastavením vozu. Mimořádně důležitou úlohu budou mít v tomto ročním období předjezdci. V každém případě si myslím, že se mají diváci na co těšit," dodal bývalý pilot továrního týmu Ford.

Vedle Pecha a Kresty mají vysoké ambice například Pavel Valoušek, Václav Arazim, Vojtěch Štajf či Hermann Gassner z Německa, který díky své mezinárodní prioritě odstartuje do rallye s číslem jedna. Start 42. ročníku soutěže je naplánovaný na pátek v 15:00 a v první etapě čeká na posádky sedm měřených úseků, v sobotu poté zbývajících dvanáct. Vítěz by měl být znám kolem 17. hodiny.

vlc, ČTK, Sport.cz

Zrušit