Pech vyhrál poprvé na Šumavě, Kresta nedojel

Úřadující český šampión Václav Pech poprvé v kariéře vyhrál Mogul Šumava rallye. Pech dokázal v druhém podniku mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích navázat na svůj triumf z lednové Jänner rallye a pevně se usadil v čele průběžného pořadí seriálu. Druhé místo obsadil Hermann Gassner z Německa, třetí dojel i přes technické problémy v závěru Karel Trojan.

Hned v sobotu ráno definitivně skončilo snažení hlavního favorita na vítězství Romana Kresty. Bývalý tovární jezdec Fordu havaroval v osmé rychlostní zkoušce a následně musel z rallye odstoupit.

"Po první etapě jsme měli menší ztrátu, kterou jsem chtěl dotáhnout. Pokud jsme chtěli vyhrát, museli jsme jet rychle. Jinak to ani nejde. Bohužel jsem se nevyhnul chybě," uvedl Kresta v oficiální tiskové zprávě svého týmu.

Osudným se mu stal rychlý nájezd do pravotočivé zatáčky. "Nepředpokládal jsem, že tam po prvním voze bude tolik vytahaného bláta. Po něm mně to uklouzlo a vyletěli jsme z tratě. Už se s tím nedalo nic udělat," podotkl Kresta.

V pátek skončil na střeše

Třicetiletý jezdec, který na Šumavě triumfoval již dvakrát v kariéře, měl problémy i v pátek večer, kdy přišel o suverénní vedení. V šestém měřeném úseku vylétl mimo trať, otočil vůz přes střechu a poškodil přední kolo. V závodě však ještě pokračoval, druhá nehoda mu však vystavila stop.

Po jeho odstoupení už nebylo o Pechově vítězství pochyb. Zkušený závodník vyhrál již první etapu a poté, co pro Krestu rallye skončila, bez větších problémů kontroloval první místo a držel si přibližně minutový odstup od svých pronásledovatelů.

Kresta nebyl jediným adeptem na dobré umístění, který náročnou soutěž nedokončil. Ještě v pátek odpoledne před startem skončilo snažení Vojtěcha Štajfa, večer poté odstoupil Fin Jane Paasonen. Dnes je následovali i Pavel Valoušek či před havárií dobře jedoucí Jan Štěpánek.

Šampionát bude pokračovat květnovou Rallye Český Krumlov.

Rallye Šumava - neoficiální výsledky
1. V. Pech, Uhel (Mitsubishi Lancer EVO IX) 2:05:52,9, 2. Gassner, Thannhäuserová (Něm./Mitsubishi Lancer EVO IX) -1:12,0, 3. K. Trojan, Řihák (Mitsubishi Lancer EVO IX) -3:12,4, 4. Triner, Achsová (Subaru Impreza STi) -3:23,0, 5. Votava, Synáč (Mitsubishi Lancer EVO VIII) -5:13,5, 6. Arazim, Gál (Mitsubishi Lancer EVO IX) -6:53,9.