Rubriky:

Rallye

Vojtěch drsně havaroval, ale na vodních lyžích

25. července 2007 07:22 - PRAHA

Drsný karambol prožil v minulém týdnu Štěpán Vojtěch, účastník mistrovství světa automobilových soutěží ve skupině produkčních vozů. Přitom už od května nejel žádný ostrý závod. I proto vyměnil nadupaný Mitsubishi Lancer EVO IX za vodní lyže a vyrazil na přehradu Orlík. Jenže odreagování skončilo těžkým pádem.

 

Michal Obernstein

„Myslím, že je to dobrá zábava. Už jsem byl párkrát jezdit v minulosti a moc mě tenhle sport nadchnul,“ vypráví pilot Czech OMV rally týmu. Strach ze zranění neměl. „Nebezpečné je leccos, když to člověk neumí,“ směje se.

Jenže při jednom z výjezdu „ze zatáčky“, kdy se vracel za loď, v rychlosti šedesát kilometrů zaváhal. „Trošku mě nakopla vlna, a jak jsem se snažil situaci vybojoval ve svůj prospěch, tak jsem ztratil kontrolu a šel hlavou a ramenem proti hladině, po které jsem chviličku skákal jako žába,“ krčí rameny.

Do startu soutěže na Novém Zélandu, kde bude průběžně šestnáctý muž pořadí MS skupiny N bojovat o rozšíření své bodové bilance, zbývá měsíc, a tak šlo o velkou nepříjemnost. „Při jakémkoliv ostřejším pohybu mě rameno dost bolelo, o nějakém větším zatížení nemohla být řeč. Ještě že mám v civilním autě automatickou převodovku,“ směje se s odstupem pár dnů Vojtěch svému karambolu.

Věří, že poraněné rameno bude do startu soutěže absolutně v pořádku. A na nepříjemné zdravotní trable se snaží hledět pozitivně. „Alespoň si trošku odpočinu, protože v posledních týdnech jsem byl ve velkém sportovním i pracovním kolotoči.“
Už v závěru tohoto týdne, pokud rameno nevystaví stop, však absolvuje testování na Nový Zéland. „Poměrně dlouho jsem v autě neseděl, takže jsem nažhavený jak na testy, tak i následný závod,“ říká Vojtěch.

Zéland vyměnil za Řecko 

V zemi Pána prstenů pojede se zbrusu novým autem. Těší se na novou výzvu. „Ta soutěž by mi mohla vyhovovat. Podle informací je to pěkná šotolina s mnohem méně nástrahami než třeba Austrálie a nejsou tam žádné nestandardní hodně rozbité úseky,“ říká Vojtěch, který start na Novém Zélandu vyměnil za možnost závodu na Akropolis rallye. „V loňském roce byla strašidelně rozbitá, proto jsme zvolili soutěž trošku rychlejší, nám svým profilem bližší,“ vysvětluje Vojtěch.

V dalších měsících ho pak čeká ještě start na závodech MS v Irsku a ve Velké Británii. „Letošní sezóna je pro náš tým odrazovým můstkem. V Mexiku jsme byli šestí, v Argentině jsme si potvrdili i bez bodového zisku, že jdeme správnou cestou. Postupně zjišťujeme, že i borci jako Arai, Higgins či Baldacci jsou jenom lidi, a když všechno děláte maximálně zodpovědně, můžete s nimi držet. Teď máme v mistrovství světa hodně kamarádů, hodně známých. Ale já nechci být jen kámošem těch nejlepších. Přihlásit se může každý, ale držet krok s těmi nejlepšími je velmi motivující,“ odkrývá plány do budoucnosti český jezdec.

Starty v českých soutěžích neplánuje, byť by mu možná pomohly k udržení v jezdeckém rytmu. „Ještě před třemi lety jsem jezdil osmnáct závodů ročně. Teď jich mám pět nebo šest. To je velký skok dolů. Ale šest závodů v mistrovství světa přijde v naší skromnější podobě na půl miliónu eur,“ nedělá tajnosti s rozpočtem ve výši necelých patnácti miliónů korun. „Mohli jsme startovat na Bohemia rallye nebo v Příbrami. Ale momentálně není tohle v našem konceptu. Jdeme jinou cestou, chceme se kvalitativně posunout, což je možné jen v mistrovství světa,“ vysvětluje Vojtěch.

Radek Malina, Právo

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye