Rubriky:

Rallye

Lídr Grönholm na Irské rallye havaroval, Loeb jede za vítězstvím

16. listopadu 2007 12:26 - SLIGO

Finský pilot Marcus Grönholm havaroval na premiérové Irské rallye a jeho naděje na třetí titul mistra světa v kariéře výrazně pohasly. Lídr šampionátu v pátek ve čtvrté rychlostní zkoušce vyjel z trati, při nehodě utrhl přední a zadní kolo svého fordu a musel odstoupit z průběžné třetí pozice. Posádka vyvázla bez zranění, ale Grönholm může přijít o vedení v celkovém pořadí MS, kde má čtyřbodový náskok před Francouzem Sébastienem Loebem.

Loeb míří v Irsku za vítězstvím, díky němuž by vedl šampionát o šest bodů a měl by před posledním závodem nakročeno k zisku čtvrtého titulu za sebou. V podobné situaci se francouzský pilot ocitl i na předchozí Japonské rallye, kde však po Grönholmově havárii rovněž předčasně odstoupil po nehodě.

Dnes ale Loeb nezaváhal. V páté rychlostní zkoušce se dostal před týmového kolegu z Citroënu Španěla Daniho Sorda a díky výborně zvládnuté poslední dnešní erzetě zvýšil náskok na 11 sekund. "Doufám, že neuděláme stejnou chybu jako v Japonsku, kde jsme vylítli krátce po Grönholmovi," prohlásil Loeb.

Finský lídr MS zatím nemůže příliš spoléhat ani na pomoc svého týmového kolegy Mikka Hirvonena. Vítěz Japonské rallye ztrácí na Loeba už takřka dvě minuty a je čtvrtý. "Ztratil jsem kontrolu nad vozem a skončili jsme ve zdi. Naštěstí se nic horšího nestalo, ale pro vývoj mistrovství světa šampionátu to pro nás znamená velkou facku," litoval Grönholm.

V sobotu se může do závodu vrátit, ale bude mít na kontě 25 minut penalizace, takže na dobrý výsledek by nemohl pomýšlet. Navíc si po dnešní nehodě stěžoval na nevolnost a z preventivních důvodů odjel na vyšetření do nemocnice. Žádný nález ale lékaři neobjevili.

Štěpánu Vojtěchovi s mitsubishi patří umístění ve třetí desítce se ztrátou třinácti a půl minuty.

 

Výsledky - po 1. etapě:
1. Loeb (Fr./Citroën) 1:33:15,9, 2. Sordo (Šp./Citroën) -11,2, 3. Latvala (Fin./Ford) -1:28,4, 4. Hirvonen (Fin./Ford) -1:53,2, 5. P. Solberg (Nor./Subaru) -2:19,2, 6. Stohl (Rak./Citroën) -4:41,9, ... 25. Vojtěch (ČR/Mitsubishi) -13:32,1.

ČTK

Časová osa: Rallye