Loeb slavil na Sardinii jubilejní výhru

OLBIA

Francouzský obhájce titulu Sébastien Loeb s Citroënem C4 WRC vyhrál Rallye Sardinia, šestý díl mistrovství světa v automobilových soutěžích, a oslavil tak čtyřicáté vítězství v šampionátu. Závodu dominoval od druhého měřeného úseku, po posledním 17. úseku měl v cíli na Hirvonena s Focusem WRC náskok 10 vteřin.

„Bylo to hodně těžké, protože můj náskok nebyl velký. Tratě byly velmi náročné, navíc jsem musel pořád čistit stopu. Ale celkově jsem ukrojil část ztráty na Hirvonena, a tak jsem šťastný,“ prohlásil Loeb, který vyhrál čtyři měřené úseky a jen šestkrát neměl jeden ze tří nejlepších měřených časů.

Prokopa zradil vůz

„V sobotu dopoledne trať hodně klouzala, ale odpoledne jsme měli velmi dobrou přilnavost, a tak jsme vedení v pohodě hlídali. V neděli jsme jeli sice hodně rychle, ale hlavně na jistotu a snažili jsme se neudělat chybu,“ vyprávěl v cíli Loeb.

Oči pro pláč zůstaly jedinému českému jezdci na startu. Martin Prokop s Citroënem C2 vyhrál ve své kategorii páteční etapu, po sobotní byl těsně druhý a plánoval útok na první místo. Vždyť celkově byl mezi juniory pětkrát nejrychlejší a během prvních dvou etap jen jednou nebyl mezi třemi nejrychlejšími.

V neděli se po čtrnáctém měřeném úseku přiblížil Poláku Kosciuszkovi jedoucím na voze Suzuki Swift na rozdíl 1,4 vteřiny. Na patnácté erzetě však ztratil šest vteřin. Ve snaze zaútočit na první místo však jihlavského jezdce po sedmi kilometrech předposlední zkoušky zastavily technické potíže.

„Nefungovalo zapalování a tlak paliva. Auto začalo hořet. Opravovali jsme to a hodně jsme ztratili. Byla to nejhorší rallye,“ citoval Prokopa server autosport.cz. Poslední test kvůli neukázněným divákům absolvovalo jen jedenáct posádek.

Mistrovství světa pokračuje Řeckou rallye 29. května až 1. června.

Italská rallye:
1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën C4) 3:57:17,2, 2. Hirvonen, Lehtinen -10,6, 3. Latvala, Anttila (všichni Fin./Ford Focus) -15,3, 4. Galli, Bernacchini (It./Ford Focus) -1:42,5, 5. Sordo, Martí (Šp./Citroën C4) -2:05,6, 6. Atkinson, Prévot (Austr., Belg./Subaru Impreza) -5:08,6, 7. H. Solberg, Menkerud (Nor./Ford Focus) -6:01,0, 8. Aava, Sikk (Est./Citroën C4) -6:21,3, 9. P.-G. Andersson, J. Andersson (Švéd./Suzuki SX4) -7:48,7, 10. P. Solberg, Mills (Nor., Brit./Subaru Impreza) -9:41,0, ...31. Prokop, Tománek (ČR/Citroën C2) -53:37,9.