Rubriky:

Rallye

Policie obvinila šéfa závodu aut v Ostravě, při němž zemřel divák

9. prosince 2008 13:45 - OSTRAVA

Kriminalisté v úterý obvinili ředitele závodu sportovních automobilů v Ostravě, při němž v říjnu jeden z vozů vyjel mimo trať do diváků. Jeden člověk zemřel a další dva byli zraněni. Novinářům to řekl vyšetřovatel případu.

Neštěstí se stalo 11. října při Memoriálu Miroslava Fajkuse. Šestnáctiletý závodník do přihlížejících lidí narazil poté, co dostal na uzavřeném okruhu v Místecké ulici smyk a nezvládl řízení.

Vyšetřovatel Jaromír Vávra řekl, že v prostoru, kde se nehoda stala, diváci vůbec neměli být. Fakt, že se tam nacházeli, byl v rozporu s protokolem o schválení trati. Dodal, že diváci měli být rozhodně nad úrovní vozovky či chráněni svodidly. "V tomto případě byly chráněni pouze vymezovací páskou," vysvětlil.

Ředitel závodu byl obviněn z obecného ohrožení z nedbalosti, hrozí mu až pět let vězení. "Já se k tomu nebudu vyjadřovat," řekl ČTK obviněný Alfred Fešárek a položil telefon. Podle kriminalisty Fešárek odmítl vypovídat i v rámci vyšetřování. Policie se opírá především o prvotní protokol o schválení trati. Podle něj na místě diváci vůbec neměli být.

Řidič obviněn nebude

Policisté nevylučují v současné době, že by obvinili další osoby. Nepředpokládají ale, že by mohl být obviněn mladý řidič, který nezvládl řízení a do diváků najel v rychlosti okolo 160 kilometrů v hodině. "Jednalo se o závod na uzavřené trati. Závodník tam byl od toho, aby vyhrál, a z toho můžou pramenit určité chyby," vysvětlil Vávra.

K obvinění pořadatele automobilového závodu došlo jen tři dny po jiné tragické události, která se přihodila v sobotu při Pražském rallyesprintu. Po nehodě polsko-britské posádky zemřeli dva diváci. Šestadvacetiletý muž z Polska podlehl zraněním přímo na místě, druhý stejně starý muž zemřel v důsledku rozsáhlých poranění v nemocnici. Mezi dalšími zraněnými, kteří byli převezeni do pražských nemocnic, byla i osmiletá dívka. Soutěž byla ihned po havárii zrušena, policie případ vyšetřuje.

V listopadu 2005 policie obvinila dva pořadatele kvůli vážné nehodě, jež se stala v Liberci při červencové Rallye Bohemia, kde rovněž vjel závodník mezi diváky. Na místě nehody zůstali dva lehce zranění muži a dvě těžce zraněné dívky, které přežily jen díky včasnému zásahu libereckých záchranářů. Pořadatelé údajně špatně vytyčili bezpečnostní zónu, kterou navíc posunuli do trati. Dva z nich byli o rok později odsouzeni k veřejně prospěšným pracím, ale na místě se odvolali.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye