Rubriky:

Rallye

Zapadlému Lopraisovi opět na Dakaru pomáhali Češi

9. ledna 2009 09:25 - BUENOS AIRES

Posádku kamiónu Aleše Lopraise již podruhé na dakarské rallye zachránili čeští krajané. Na začátku soutěže se při technických problémech dostal do cíle druhé etapy jen díky pomoci Roberta Randýska a jeho kamiónu, ve čtvrtek mu ve chvíli, kdy zapadl v jednom ze solisek na trati měřeného úseku, pomáhali Tomáš Tomeček i Marek Spáčil.

Fanoušci dálkové rallye se tak opět přesvědčili, že vztahy mezi konkurenty nejsou tak špatné, jak se někdy může zdát. Lopraisova žlutá tatra uvízla v místě, kde se následně uskutečnila velká záchranná akce. Nedaleko ní totiž zapadla i tatra Brazilce Andrého de Azevéda, kterou připravuje Tomeček.

"Jeli jsme po relativně pevném podkladu, takže jsme u Aleše zastavili s tím, že se pokusíme jej vytáhnout. Za minutku přijel i Marek Spáčil se svou liazkou a zastavil také. Obě posádky natáhly lana a šly pomoct kopat klukům z Alešovy posádky," popsal v e-mailu začátek akce Tomečkův navigátor Radek Smolka.

Loprais děkoval za pomoc

Lopraise nakonec na druhý pokus vytáhli a následně se všichni vydali na pomoc De Azevédovi a dalšímu kamiónu MAN, jenž na stejném místě zapadl také. Postupně jim v součinnosti pomohli a všichni se opět mohli rozjet k cíli. "Je jasné, že bez pomoci druhého kamiónu se kamión sám ze soliska nedostane," prohlásil Loprais a na svých stránkách poděkoval posádkám za pomoc při vyprošťování.

"Byla to šťastná souhra náhod - tři tatry, jeden liaz, české posádky (André a Maykel prominou). Vzpomněli jsme si všichni na začátky české účasti na Dakaru, kdy pod křídly Motokovu startovaly tyto dvě značky a zahájily tak přes dvacet let trvající tradici účasti v kategorii kamiónů," uvedl Smolka.

Do cíle nakonec z české trojice dojel v nejlepším čase devátý Spáčil, následován Lopraisem a Tomečkem. V průběžném pořadí na tom je ale nejlépe šestý Tomeček.

Dva dny relativního klidu

Všechny tři české posádky čekají nyní dva dny relativního klidu. Pořadatelé se totiž rozhodli páteční sedmou etapu podobně jako ve čtvrtek zkrátit a pro kamiony ji zrušili úplně, aby dali šanci dohnat ztrátu těm, kteří se ještě pohybují na trati předchozí etapy.

"Ani trochu z toho nemám radost, přijel jsem závodit. Sedmá speciálka v sobě měla stokilometrový úsek dunovými poli, na což jsem se těšil, neboť na rozdíl od ostatních v dunách umíme jezdit a mohli jsme si znovu výrazně polepšit po ztrátách minulých dnů. Technické potíže jsou snad už minulostí," komentoval situaci Loprais. V sobotu je poté na rallye oficiální volný den.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Rallye