Rubriky:

Rallye

Loeb s pohodlným náskokem vede po 1. etapě Irskou rallye

30. ledna 2009 13:32 - SLIGO

Francouzský pilot Sébastien Loeb zahájil novou sezonu mistrovství světa v automobilových soutěžích ve stylu minulých let. Pětinásobný šampion vede po první etapě letošní úvodní rallye v Irsku před španělským kolegou s Citroënu Danielem Sordem, s nímž zároveň obhajuje i triumf v hodnocení týmů.

Francouzský suverén Loeb má po šesti erzetách na mokrém irském asfaltu v čele náskok 44,4 sekundy, vicemistr světa Mikko Hirvonen z konkurenčního Fordu je třetí s odstupem 1:04,8 minuty.

První etapu měly ještě tvořit dva noční testy. Kvůli hustému dešti a zmáčené trati je však pořadatelé raději zrušili. "Tady by se spíš hodila loď než auto. Odpoledne jsme raději přezuli na zimní pneumatiky a bylo to lepší," komentoval náročné podmínky Loeb, jenž před dvěma lety irskou premiéru v MS vyhrál.

Smutným hrdinou dne byl Estonec Urmo Aava s vozem Ford, jenž po třech erzetách Irskou rallye překvapivě vedl. Ve čtvrté vložce ho však Loeb předstihl a Estoncův propad výsledkovým pořadím umocnila nehoda v šesté zkoušce, kdy kvůli hodinám a pádu do příkopu ztratil spoustu času. Etapu zakončil Aava na jedenáctém místě.

Z boje už odpadl finský vítěz první erzety Jari Matti Latvala. Dvojka Fordu odstoupila kvůli poškozenému řízení a poloose svého focusu.

Jednadvacáté místo zatím patří jedinému českému jezdci na startu Irské rallye Martinu Prokopovi, který je v redukovaném pořadí takzvané juniorské kategorie třetí.

Irská rallye - po 1. etapě:

1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën C4) 1:09:35,2, 2. Sordo, Martí (Šp./Citroën C4) -44,4, 3. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Focus) -1:04,8, 4. H. Solberg, Menkerud (Nor./Ford Focus) -3:09,4, 5. Rautenbach, Barrit (Zimb., Brit./Citroën C4) -4:18,3, 6. Ogier, Ingrassia (Fr./Citroën C4) -4:23,2, ...21. Prokop, Tománek (ČR/Citroën C2) -12:30,9.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye