Rubriky:

Rallye

Australská rallye soubojem Grönholma s Märtinem

3. září 2003 19:40 - PERTH

Boj o titul v seriálu mistrovství světa v automobilových soutěžích je stejně dramatický jako ve formuli 1. Před desátým závodem, který odstartuje ve čtvrtek v Perthu, je v čele průběžné klasifikace Brit Richard Burns s peugeotem jen s minimálním náskokem pěti bodů před Španělem Carlosem Sainzem s citroënem.

 

Ford Motor Company/McKlein/LAT

Do konce seriálu zbývá pět závodů, z toho dva na šotolině, na níž se pojede právě nadcházející Australská rallye. Teoretickou šanci získat titul mají vedle Burnse se Sainzem ještě další čtyři jezdci - Fin Marcus Grönholm, Nor Petter Solberg, Francouz Sebastien Loeb a Estonec Markko Märtin. Posledního z nich dělí od Burnse jen dvanáct bodů.

Ještě těsnější odstupy jsou v Poháru konstruktérů. Vede zatím Peugeot, ale Citroën ztrácí pouhé čtyři body. O třetí místo se pak dělí Subaru s Fordem.

V Austrálii letos o dva měsíce dříve

Australská rallye se letos jede s dvouměsíčním předstihem a tudíž velmi pravděpodobně v dešti. Tamní trať je pro všechny účastníky velkou výzvou. Počasí se mění každou chvíli, z čehož nejsou nadšení mechanici žádného týmu, kteří budou těžko hledat idální nastavení vozů. Cesty jsou lemovány nezřídka i většími kameny, které dokážou nadělat na autech dost velkou paseku.

Největším favoritem je trojnásobný vítěz závodu Grönholm, ale černým koněm je vycházející hvězda Märtin s fordem, který vyhrál Finskou rallye. V Austrálii dokázal zvítězit i Burns, který pak v letech 2000 a 2001 skončil shodně druhý. Letos si bude chtít spravit chuť po nevydařeném loňsku, kdy závod nedokončil.

Zaútočí i ostřílení vlci Sainz a McRae?

Citroënům se daří hlavně na asfaltu, ale i na šotolině dokážou zaútočit. V Austrálii by se měli prosadit hlavně Sainz s Colinem McRaem, kteří už s tamní tratí mají zkušenosti. Loeb jel Australskou rallye jen jednou, a to loni, kdy skončil sedmý.  Očekává se i útok Fina Tommiho Mäkkinena se subaru, který už je mimo hru o titul a navíc oznámil, že po sezoně skončí, čímž ze sebe setřásl poslední zbytky psychického tlaku a pojede v pohodě. Pozadu nebude chtít zůstat ani jeho týmový kolega Sollberg, který loni v Austrálii skončil třetí.

Průběžné pořadí MS:

1. Burns (Brit./Peugeot) 49 bodů
2. Sainz (Šp./Citroën) 44
3. Grönholm (Fin./Peugeot) 38
4. Solberg (Nor./Subaru) 38
5. Märtin (Est./Ford) 37
6. Loeb (Fr./Citroën) 37
11. Gardemeister (Fin./Škoda)   9
13. Auriol (Fr./Škoda)   4


Pohár konstruktérů
1. Peugeot 101
2. Citroën   97
3. Ford   60
4. Subaru   60
5. Škoda   20
6. Hyundai   10

ČTK

Zrušit