Rubriky:

Rallye

Prokop před Polskou rallye: Trať je hodně nebezpečná

25. června 2009 09:49 - PRAHA/MIKOLAJKI

Již ve čtvrtek večer odstartuje Polská rallye, další závod seriálu mistrovství světa v rallye. Česká posádka Martin Prokop a Jan Tománek již vyzkoušela trať, ale příliš dobrý pocit z ní nemá. „Za roky v seriálu mistrovství světa jsem zvyklý na určitý standard tratí, ale zdejší úseky mi nahání obavy. Trať mi nepřijde kvalitní, postrádá světové parametry," řekl Prokop.

 

Zdeněk Sluka

"Už při tréninku jsem to negativně prožíval, na řadě míst jsem si uvědomoval, jak rychle se tam asi pojede a nebylo to nic příjemného. To ani nemluvím o tom, jaké rychlosti tam budou dosahovat speciály WRC,“ líčil své první dojmy Martin Prokop, který startuje v Polsku poprvé. 

„Osobně považuji polskou trať jako hodně nebezpečnou, místy si připadám jako na české soutěži. Mnoho kilometrů zkoušek lemují stromy, nebude zde moc prostoru na korigování případné chyby. Proto jen doufám, že se při soutěži nestane nic závažného,“ přál si šestadvacetiletý pilot. 

I přes problémy věří v dobrý výsledek 

„Tratě bych rozdělil na dva typy. Úseky v lesích jsou na měkkém podkladu, kde očekávám hluboké koleje. Jinak se jede po tvrdším povrchu mezi alejemi. Ale na trati jsou i rychlé průjezdy vesnic či pasáže podobné Finsku. Uvidíme, jaké bude počasí, ale dá se předpokládat, že pro nás budou druhé průjezdy velkým problémem. Už při tréninku jsme na mnoha místech jeli po lyžině a byl jsem rád, že jsem to vůbec projel,“ vyprávěl jihlavský závodník.

Martin Prokop měl možnost vyzkoušet chování vozu v hlubokých kolejích, opět si přivyknout na specifické chování dvoukolky. „Brzy se vyjela hluboká kolej a trať se téměř stala nesjízdnou. Pokud nás to samé čeká v závodě, bude to hodně těžké,“ přiznal. 

Přesto Prokop s Tománkem  věří v dobrý výsledek a podporu českých fanoušků. „Formu určitě máme, budeme se snažit o co nejlepší výkon. Hlavně bude důležité se vyvarovat zbytečných chyb. Vložky jsou plné zrádných míst. Navíc se jich nedá moc zapamatovat, takže budu muset stoprocentně věřit rozpisu. Už při tréninku bylo kolem trati hodně diváků, ale doufám, že tady nebudou jen domácí, ale soutěž si užijí i čeští fanoušci," uzavřel Prokop.

Polská rallye je druhá nejstarší

Polská rallye je vedle slavné Rallye Monte Carlo druhou nejstarší soutěží na evropském kontinentu. Ve světovém šampionátu je ale téměř nováčkem. Do města Mikolajki zavítá ve své dlouhé historii popáté. Na 55 účastníků, včetně desítky juniorů , čeká 18 měřených testů (352 km). Celková délka trati je 1024,38 km.

vef, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye