Loprais na Silk Way rallye klesl na 5. místo

BEJNEU

Řidič kamiónu Tatra Aleš Loprais klesl po čtvrté etapě Rallye Hedvábná stezka na celkovou pátou příčku. Stejné místo obsadil i v úterní etapě, která vedla z Uralsku do Bejneu a měřila 580 kilometrů. V závodě již nepokračuje automobilový závodník Miroslav Zapletal, jenž doplatil na poruchu motoru svého mitsubischi a byl nucen ze závodu odstoupit.

Tatra Aleše Lopraise při Rallye Hedvábné stezky

Z vítězství se radoval Rus Kabirov, který byl rychlejší i než první jeho krajan a vedoucí muž průběžného pořadí Vladimir Čagin.

„Dnes to byla krásná dakarská, a také pekelná etapa. První dvě třetiny šly výborně, drželi jsme odstup na vedoucího Čagina na Kamazu jen 2:35 minuty. Od druhé poloviny jsme měli čistý výhled a chtěli jsme zaútočit na čelní pozice,“ vyprávěl po konci etapy Loprais.

Z plánovaného ataku však nakonec sešlo kvůli technickým problémům. „Asi 170 kilometrů před cílem jsme ucítili naftu a extrémní úbytek paliva. Zastávka odhalila prasklou hadici dodávky paliva,“ vysvětlil Loprais svou ztrátu na vítěze etapy.

"Pak jsme potkali projíždějící cisterny. Byly sice prázdné, ale jejich řidiče jsme přemluvili, aby nám dovolil si odsát 45 litrů nafty. Tu jsme sice královsky zaplatili, ale v tu chvíli bychom za ni dali vše. Nakonec to klaplo a do cíle jsme doleji," dodal Loprais.

Druhý český kamión pilotovaný Martinem Macíkem dojel na deváté pozici a stejná příčka mu patří i v celkovém pořadí.

Rallye Hedvábné stezky - Silk Way rallye, automobilová soutěž zařazená do "dakarské série" - 4. etapa: Uralsk - Bejneu (876 km, z toho 580 km měřené úseky):
Automobily: 1. Sainz (Šp./Volkswagen) 5:13:05, 2. Miller (USA/Volkswagen) -20, 3. Attíja (Kat./Volkswagen) -1:53, ...27. Janeček (ČR/Toyota) -3:00:54, 38. Zapletal (ČR/Mitsubishi) -4:33:37.
Celkově: 1. Attíja 8:32:00, 2. Sainz -2:03, 3. Miller -8:33, ...27. Janeček -4:44:55, 30. Zapletal -5:16:08.
Kamiony: 1. Kabirov 5:54:07, 2. Čagin (oba Rus./Kamaz) -10:02, 3. G. De Rooy (Niz./Iveco) -16:53, ...5. Loprais (ČR/Tatra) -47:12, 9. Macík (ČR/Liaz) -1:12:20.
Celkově: 1. Čagin 9:52:15, 2. Kabirov -2:33, 3. G. De Rooy -9:25, ...5. Loprais -51:49, ...9. Macík -1:44:17.