Macík dojel ve dvanácté etapě Dakaru čtvrtý

Na čtvrtém místě dokončil dvanáctou etapu Rallye Dakar poslední český kamión v soutěži, kterým je liaz Martina Macíka. Stejná pozice patří Macíkovi i v průběžném pořadí. Ve středu rallye skončila pro poslední tatru Martina Kolomého, jehož vůz zastavily problémy s motorem.

Kamión Liaz Martina Macíka při Rallye Dakar 2010.

Macík ve čtvrtek vyrovnal druhý nejlepší výsledek v letošním ročníku, v němž je jeho maximem třetí příčka ze sedmé etapy. Ztrátu na průběžně třetího Nizozemce Marcela van Vlieta snížil o necelé tři minuty a zaostává za ním o téměř hodinu a tři čtvrtě. První v cíli byl suverénní lídr soutěže kamionů Rus Vladimir Čagin s kamazem, jenž zlepšil 56. vítězství v etapě absolutní rekord Rallye Dakar.

Mezi automobilky vyhrál Španěl Carlos Sainz a zastavil útok katarského jezdce Násira Attíji na první místo. "El Matador" porazil svého kolegu z týmu Volkswagen o 52 sekund a mírně si upevnil vedení. Oba hlavní kandidáty na celkový triumf dělí před závěrečnými dvěma dny pět minut a 20 sekund.

Sainz ve středu prohrál s Attíjou o pět a půl minuty, ale dnes celou dobu svému rivalovi ujížděl a zajistil si druhý dílčí úspěch. V průběhu nejdelší etapy letošního ročníku, která měřila 796 km, si bývalý dvojnásobný mistr světa vypracoval na Katařana více než čtyřminutový náskok. V závěru však dokázal Attíja manko téměř smazat.

Rychlostní zkouška o délce 476 km byla nakonec ochuzena o 130 km dlouhý úsek uprostřed etapy, který účastníci absolvovali po silnici místo v terénu. Kvůli množství diváků u cíle měřené části etapy se pořadatelé rovněž rozhodli z bezpečnostních důvodů posunout finiš o šest kilometrů dopředu, aby mezi fanoušky projížděly posádky pomalejším tempem.

Coma dodatečným vítězem 11. etapy

Dodatečným vítězem předchozí jedenácté etapy se stal motocyklista Marc Coma Organizátoři ve čtvrtek změnili výsledky této kategorie kvůli chybě policisty, který už na 13. kilometru středeční trasy navedl některé jezdce špatným směrem. O překvapivé vítězství tak přišel Nizozemec Frans Verhoeven, který v opraveném pořadí klesl na třetí místo.

Obhájce prvenství Coma, jenž dojel původně devátý s více než pětiminutovou ztrátou, si připsal čtvrtý etapový triumf v letošním ročníku s náskokem 5:13 před Francouzem Davidem Frétignem.

Z českých motocyklistů byl v jedenácté etapě nejrychlejší Roman Krejčí, jenž původně figuroval na 25. místě a po opravě si o jednu příčku polepšil.

Dvanáctou etapu dnes vyhrál na motocyklu Chilan Francisco Lopez Contardo o 40 sekund před Fretignem. Krejčí zajel dvaadvacátý čas. Celkově dál vede o více než hodinu Francouz Cyril Després.

Rallye Dakar - 12. etapa: San Juan - San Rafael (796 km - z toho 346 km měřené úseky):
Automobily: 1. Sainz (Šp./Volkswagen) 3:30:29, 2. Attíja (Katar/Volkswagen) -52, 3. Miller (USA/Volkswagen) -4:22, 4. Peterhansel (Fr./BMW) -10:49, 5. Gordon (USA/Hummer) -10:56, 6. Misslin (Fr./Hummer) -17:58, ...39. Janeček (ČR/Toyota) -2:20:33.
Průběžné pořadí: 1. Sainz 42:47:24, 2. Attíja -5:20, 3. Miller -28:12, 4. Peterhansel -2:20:42, 5. Chicherit (Fr./BMW) -4:02:50, 6. Sousa (Portug./Mitsubishi) -4:13:25.
Motocykly: 1. Lopez Contardo (Chile/Aprilia) 3:48:34, 2. Fretigne (Fr./Yamaha) -40, 3. Ullevalseter (Nor./KTM) -1:13, 4. Coma (Šp./KTM) -3:08, 5. Rodrigues (Portug./Yamaha) -6:59, 6. Przygonski (Pol./KTM) -11:05, ...22. Krejčí -51:24, 27. Pabiška -1:04:08, 30. Randýsek (všichni ČR/Yamaha) -1:06:42.
Průběžné pořadí: 1. Després (Fr./KTM) 46:10:56, 2. Lopez Contardo -1:03:42, 3. Ullevalseter -1:04:55, 4. Rodrigues -1:13:16, 5. Fretigne -1:40:12, 6. Duclos -1:53:25, ...25. Pabiška -11:11:03, 32. Krejčí -13:50:41, 34. Randýsek -15:45:08.
Čtyřkolky: 1. Declerck (Fr./Polaris) 4:52:22, 2. A. Patronelli -1:29, 3. M. Patronelli (oba Arg./Yamaha) -6:00.
Průběžné pořadí: 1. M. Patronelli 57:26:04, 2. A. Patronelli -2:18:34, 3. Declerck -6:37:34.
Kamióny: 1. Čagin 4:27:14, 2. Kabirov -1:20, 3. Mardějev (všichni Rus./Kamaz) -19:40, 4. Macík (ČR/Liaz) -52:04.
Průběžné pořadí: 1. Čagin 49:39:52, 2. Kabirov -1:13:43, 3. Van Vliet (Niz./Ginaf) -10:16:00, 4. Macík -12:00:27.