Rubriky:

Rallye

Prokop: Skalp Loeba těší, ale chtěl bych ho i z velkého závodu

15. února 2010 07:32

I samotný šéf stáje Ford Malcolm Wilson mu přišel blahopřát. K vítězství v sobotním sprintu, při němž porazil jak mistra světa Loeba, tak i vítěze Švédské rallye Hirvonena, ke třetímu místu v nově zrozeném šampionátu SWRC, na něž český jezdec Martin Prokop při premiérovém startu s Fiestou S2000 na Švédské rallye dosáhl.

 

Zdeněk Sluka

Gratulace od prvního muže továrního týmu určitě potěšila, třetí místo na Švédské rallye a prvních patnáct bodů do seriálu mistrovství světa SWRC také..

To určitě, protože ve Švédsku jedu jednou za rok, takže pořád sbírám zkušenosti se sněhem a ledem a se zdejšími podmínkami se srovnávám. Jsem rád, že jsme neudělali žádnou větší chybu a novou sezónu začali docela pěkně.

Nakonec jste ve svém šampionátu skončil na bronzovém stupínku, takže plány, jež jste měl před startem, jste naplnil.

Ve Skandinávii nelze nic plánovat, protože domácí jezdci dovedou i z barvy sněhu vyčíst, jak mají jet a jakou stopu volit. Na ně prostě nemám. Pravdou ale je, že jsem se svezl parádně, o prvním místě jsem ovšem nemohl vůbec uvažovat. I tak jsem spokojený, protože jsem získal prvních patnáct bodů.

Úřadující juniorský mistr světa v rallye Martin Prokop.Úřadující juniorský mistr světa v rallye Martin Prokop.foto: Zdeněk Sluka

K patnácti bodům jste přidal i první vyhranou světovou „erzetu“ v životě. Sice jen ve sprintu na osmnáct set metrů, ale i tohle vítězství se počítá...

Pochopitelně že bych byl raději, kdybych vyhrál opravdovou rychlostní vložku někde v lese, kde se jede na šestku, než sprint mezi baráky. Ale i na ledu jsme se snažili a troufali si na vítězství v naší třídě.

Jenže vy jste za sebou nechal i elitu za volantem „wéercéček“, získal jste skalp Loeba, Hirvonena, Latvaly, Sorda, Grönholma, Räikkönena a spol....

Super pocit. Ale když to bude s velkým autem ve velkém závodě, bude to ještě lepší.

Hned po vyhrané erzetě jste si zažil hororové chvíle, neboť ve vaší Fiestě odešla řídící jednotka. Chvíli dokonce hrozilo, že budete muset z výtečně rozehrané švédské partie odstoupit...

Naštěstí jsem byl v tu dobu na večeři a mechanici si nechali všechno pro sebe, aby mě ušetřili zbytečných nervů. Situaci zvládli sami, takže já mohu na auto pět jen samou chválu. Na rozhodnutí přestoupit k Fordu zrovna tak. Omládl jsem o několik let, závodění mě zase ohromně baví, těším se na každou rychlostní vložku tak, jako nikdy.

Martin Prokop během Švédské rallyeMartin Prokop během Švédské rallyefoto: Zdeněk Sluka

Před nedělním startem ovšem trable pokračovaly, neboť jste přijeli na start rychlostní vložky pozdě a dostali desetisekundovou penalizaci.

Lapálie! Auto nám spadlo z heveru, který se přitom poškodil. Chvíli trvalo, než jsme si u konkurence vypůjčili jiný, ale nic hororového na tom nebylo. Měli jsme  před čtvrtým Švédem Sandellem takový náskok, že desetisekundová penalizace vůbec nic neznamenala a my si mohli v klidu dojet pro třetí příčku a patnáct bodů. Prostě až přílišná pohoda, kterou zase až tak moc rád nemám.

Ve Švédsku jste zůstal za domácím Anderssonem a Finem Tuohinem, jenže teď přijdou soutěže na šotolině a asfaltu. Troufnete si tam na ně?

Na asfaltu určitě, protože tam budou naopak většími soupeři Jižané. A na šotolinové rallye se také ohromně těším, protože jsem přesvědčen, že Fiesta pojede stejně skvěle, jako teď ve Švédsku na sněhu a ledu. Na Seveřany si docela věřím.

A jak se těšíte na Katařana Al-Attiyaha a Poláka Kosciuszka za volantem Fiesty S2000, kteří Švédskou rallye vypustili a představí se až v dalších soutěžích?

Moc. Jsou to tradiční a hodně zlobiví soupeři, na něž se těším nejvíc. Seveřané jsou dobří, ale tihle dva budou určitě mými nejtěžšími protivníky po celý rok.

Zdeněk Pavlis (Carlstad), Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye