Rubriky:

Rallye

Hirvonen jásá, až Mexiko ale ukáže, zda je schopen Loeba z trůnu sesadit

15. února 2010 18:00 - KARLSTAD

Hirvonen si svůj velký den užíval. Ford ale také, neboť při první rallye se mu naplnila přání, s nimiž do sezóny vstupoval. Finský korunní princ vyhrál ve Švédsku úvodní podnik letošního seriálu, aniž dal nepřemožitelnému Loebovi šanci, stáj s modrobílým oválem ve znaku měla díky třetímu místu Latvaly navrch mezi továrními týmy. „Sice začátek, ale krásný. Hlavně však perfektní start do nového roku,“ rozplýval se nový lídr světového šampionátu Hirvonen.

 

Zdeněk Sluka

Pravdou je, že na švédském ledu, sněhu a umrzlé šotolině šestinásobný mistr světa Sebastien Loeb na suverénního Hirvonena neměl. V pátečním odpoledni ho finský pilot sesadil z vedoucí pozice a už ho na ni nepustil.

„Byl hodně silný a vítězství si zasloužil,“ uznal obhájce titulu Loeb, který tři erzety před koncem Švédské rallye vyhlásil kapitulaci. Pro něho něco nezvyklého a v posledních letech nevídaného, neboť dokud šance na vítězství žila, on o ni vždy bojoval. Na každém povrchu, za každé situace.

Loeb na trati Švédské rallye.Loeb na trati Švédské rallye.foto: Zdeněk Sluka

Ve Švédsku však po osmnácté erzetě prohlásil: „Vzdávám to, na Hirvonena nemám!“ Po skončení rallye Loeb kapitulaci rozšifroval. „Udělal jsem chybu v sobotním odpoledni, kdy jsem příliš dlouho váhal s výměnou pneumatik, nejsem si ale jistý, zda bych i tak na vítězství měl. Snažil jsem se, ale on jel perfektně,“ složil hold svému největšímu soupeři, s nimž se i letos porve o titul. Ostatní jim budou dělat jen stafáž, což už Švédská rallye naznačila.

Hirvonenovi mimořádně vyšla, neboť na ledu a sněhu, kde je doma, dokázal udeřit v pravý čas. Loeb sice vyhrál o jednu „erzetu“ víc než Fin, jenže zatímco on umazával na vyhraných zkouškách z manka jen desetiny sekundy, Hirvonen vítěznými vložkami zvyšoval svůj náskok o celé sekundy. V tom byl zásadními rozdíl mezi oběma protagonisty severského klání.

„Ještě nikdy se mně nepodařilo vyhrát hned úvodní podnik seriálu, takže start do sezóny je přímo senzační. Ano, před Švédskem jsem byl hodně nervózní a v průběhu soutěže rovněž, jenže v porovnání s loňským seriálem jsem o rok zkušenější, což se projevilo. A odvážnější a agresivnější jsem také,“  glosoval Mikko Hirvonen svou dvanáctou vyhranou světovou rallye. „Mám pětadvacet bodů, takže letošní účet jsem otevřel přímo senzačně,“ dodával a netajil, jak moc už se těší na další díl mistrovství světa, který se odehraje první březnový víkend v Mexiku.

"S Fiestou S2000 vyhrál Rallye Monte Carlo, teď s Focusem WRC Švédsko, což pro něho představuje obrovskou infuzi nové sebědůvěry, která mu v dalších soutěžích nesmírně pomůže. Už v Mexiku, kde může dokázat, že je v současnosti nejlepším světovým jezdcem," chválil jedničku svého týmu i šéf stáje Ford Malcolm Wilson, jenž samozřejmě kvitoval i to, že se Ford se čtyřiasedmdesátou vyhranou rallye dere do popředí značek.

I Loeb se na odvetu za Švédsko náramně těší, protože až na šotolině v mexických horách se ukáže, jaká konstelace sil v letošní sezóně nastala a zdá má korunní princ rallye Hirvonen i bez výhody domácího prostředí  v letošním seriálu opravdu na to, aby šestinásobného krále z trůnu opravdu sesadil.

Zdeněk Pavlis (Karlstad), Sport.cz

Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye