Rubriky:

Rallye

Loeb na Zélandu usiluje o čtvrtý triumf. Bude to ale těžké, tuší

6. května 2010 14:51 - PRAHA/AUCKLAND

Král automobilových soutěží Sébastien Loeb z Francie se bude v závěru týdne na Rallye Nový Zéland snažit potvrdit skvělý vstup do sezóny. Šestinásobný mistr světa vyhrál tři z dosavadních čtyř soutěží v letošním roce a v čele průběžného pořadí seriálu má luxusní náskok 40 bodů.

 

Henry Romero , Reuters

"I když jsem Nový Zéland už dvakrát vyhrál, musím být hodně opatrný. Moji největší soupeři jsou obvykle na tomto druhu povrchu silní," uvedl Loeb před šotolinovou rallye. Šestatřicetiletý pilot se bude muset minimálně v první etapě vyrovnat s handicapem, že bude soupeřům "čistit" trať. Příliš mu nenahrává ani předpověď počasí, podle které by mělo druhý a třetí den pršet. "Bude to těžké. Na trati je skutečně hodně nepořádku. Myslím, že budu rád, když udržím kontakt s nejrychlejšími a budu bojovat o pódium,“ uvažoval francouzský pilot, který už šest let nepustil žádného ze soupeřů na rallyeový trůn.

„Seb bude ve velké nevyýhodě. Nejhorší to bude mít při druhých průjezdech, kde by mohl ztrácet až sekundu na kilometr. Stejně si ale myslím, že v neděli budou zase bojovat o vítězství ty samé tváře,“ poznamenal průběžně druhý muž mistrovství světa Petter Solberg, který stejně jako Loeb jezdí se speciálem Citroën C4 WRC.

V Loebovo zaváhání a zlepšení výkonů a výsledků svých posádek doufá zejména Ford. Jednička továrního týmu Mikko Hirvonen je v MS až třetí a na svého soka ztrácí 51 bodů. Další Fin Jari-Matti Latvala je ještě o jedno místo a pět bodů zpět. "Nový Zéland je po Finsku mou nejoblíbenějším rallye. Je rychlá, hladká a zábavná. Jen klade větší důraz na vytrvalost a máte kratší čas na servis," řekl Hirvonen, který se na Novém Zélandu probojoval třikrát na stupně vítězů. Na ten nejvyšší však ještě nevystoupil.

Své zastoupení bude mít na startu i český motorsport. Martin Prokop s vozem Ford Fiesta S2000 bude bojovat o body do šampionátu kategorie S-WRC, kde mu patří průběžné čtvrté místo. Jeho ambice na dobrý výsledek posiluje minulý start na Novém Zélandu, kde byl v roce 2008 desátý v absolutním pořadí a ve své kategorii nejlepší.

Rallye začne ve čtvrtek krátce před půlnocí SELČ, posádky čeká v průběhu tří etap 21 rychlostních zkoušek o celkové délce téměř 400 km.

Průběžné pořadí MS (po 4 ze 13 soutěží)
Jezdci: 1. Loeb (Fr./Citroën C4) 93 b., 2. P. Solberg (Nor./Citroën C4) 53, 3. Hirvonen 52, 4. Latvala (oba Fin./Ford Focus) 47, 5. Ogier (Fr./Citroën C4) 45, 6. Sordo (Šp./Citroën C4) 24, ...13. Prokop (ČR/Ford Fiesta S2000) 2.
Týmy: 1. Citroën Racing 126, 2. Ford 111, 3. Citroën Junior Team 75, 4. Stobart-Ford 56, 5. Munchi's Ford 26.
Kategorie S-WRC: 1. Pons (Šp./Ford Fiesta S2000) 50, 2. P.-G. Andersson (Švéd./Škoda Fabia S2000) 40, 3. Brynildsen (Nor./Škoda Fabia S2000) 40, 4. Prokop 33.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye