Francouz Loeb získal sedmý titul mistra světa v řadě

ŠTRASBURK

Francouzský pilot Sébastien Loeb se stal posedmé za sebou mistrem světa v automobilových soutěžích. Šestatřicetiletý lídr týmu Citroën si zajistil zisk titulu symbolicky triumfem ve Francouzské rallye v rodném Alsasku, kde zároveň dosáhl na jubilejní 60. vítězství v šampionátu.

Mistrovské oslavy v podání Sébastiena Loeba (vpravo) a navigátora Daniela Eleny.

Loeb  vítězstvím potvrdil svou pozici nejúspěšnějšího rallyeového jezdce historie. Předchozí lídry tabulek, čtyřnásobné světové šampiony Juhu Kankkunena a Tommiho Mäkinena z Finska, předstihl už v roce 2008.

Rekordní je také jeho počet vítězství v jednotlivých rallye. Druhý v pořadí, další Fin Marcus Grönholm, má na kontě přesně o polovinu vyhraných soutěží méně.

Ve Francouzské rallye, která se vrátila do kalendáře po roční odmlce a z Korsiky se přesunula k hranicím s Německem, směřoval Loeb za vítězstvím od první vyhrané erzety. Po posledním testu, jenž vedl jeho rodným městem Haguenau, mohl díky velkému náskoku slavit triumf dva díly před koncem MS.

"Je neuvěřitelné to tady vyhrát. Nečekal jsem, že přijde tolik lidí, ale je to krásný pocit," rozplýval se Loeb po triumfu.

Velký zájem diváků nicméně nepřinášel jen pozitiva. Už v sobotu byla na několik desítek minut přerušena erzeta kvůli opilým fanouškům na trati, dnešní předposlední test byl kvůli bezpečnosti zrušen úplně, poté co se kolem cest tlačilo zhruba 40.000 lidí.

Své týmové jedničce kryl na asfaltových tratích v Alsasku záda Španěl Dani Sordo, který dojel druhý s odstupem 35,7 sekundy. Také třetí místo patřilo jezdci s vozem Citroën: se ztrátou minuty a čtvrt ho vybojoval Nor Petter Solberg, který v roce 2003 získal poslední titul před nástupem Loebovy éry.

Francouzský Citroën dnes navíc s předstihem získal šestý titul v hodnocení týmů.

Zklamáním skončila rallye pro jediného českého zástupce Martina Prokopa. Úřadující juniorský mistr světa chtěl ve Francii útočit na vítězství v hodnocení vozů v kategorie S-WRC, kde měl šanci na titul, ale po technických problémech klesl už v pátek na šestou pozici, z níž se už nedostal.

"Francie pro nás byla poslední soutěží letošní sezony, do Británie už nepojedeme. I když sezona dopadla trochu jinak, než jsme si přáli, jsme s ní celkově spokojení. Až na smůlu při poslední soutěži se nám dařilo dosahovat dobrých výsledků a neustále jsme byli ve hře o mety nejvyšší," uvedl Prokop v oficiální tiskové zprávě týmu. Původně přitom plánoval, že do Velké Británie vyrazí, i když nebude mít šanci bodovat do šampionátu S-WRC.

Francouzská rallye, 11. díl mistrovství světa v automobilových soutěžích:
1. Loeb, Elena (Fr./Citroën C4) 3:05:49,3, 2. Sordo, Vallejo (Šp./Citroën C4) -35,7, 3. P. Solberg, Patterson (Nor., Brit./Citroën C4) -1:16,8, 4. Latvala, Anttila -1:29,3, 5. Hirvonen, Lehtinen (všichni Fin./Ford Focus) -3:43,8, 6. Ogier, Ingrassia (Fr./Citroën C4) -11:55,9, 7. Villagra, Curletto (Arg./Ford Focus) -14:15,4, 8. Wilson, Martin (Brit./Ford Focus) -14:26,9, 9. H. Solberg, Prévot (Nor., Belg./Ford Fiesta) -16:48,9, 10. Sandell, Axelsson (Švéd./Škoda Fabia) -17:12,3, ...21. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta) -27:14,4.
Průběžné pořadí MS (po 11 z 13 soutěží): 1. Loeb 226 b., 2. Ogier 166, 3. Latvala 144, 4. P. Solberg 133, 5. Sordo 125, 6. Hirvonen 104, ...18. Prokop 3.
Pořadí týmů: 1. Citroën 388 b., 2. BP Ford 277, 3. Citroën Junior Team 193, 4. Stobart M-Sport Ford 140, 5. Munchi's Ford 54
S-WRC: 1. Pons (Šp./Ford Fiesta) 108, 2. Prokop 104, 3. Ketomaa (Fin./Ford Fiesta) 101.