Poslední rallye sezony vyhrál v Británii mistr světa Loeb

Závěrečnou rallye sezony vyhrál v Británii symbolicky francouzský mistr světa Sébastien Loeb na citroënu. Sedminásobný šampion tak triumfoval v osmi z letošních 13 soutěží.

Sebastin Loeb se spolujezdcem Danielem Elenou s vozem Citroen WRC ovládli Britskou rallye.

Loeb sváděl ve Walesu napínavý souboj s mistrem světa z roku 2003 Petterem Solbergem z Norska, jenž jezdí také se citroënem. Šestatřicetiletý Francouz nakonec čtyřnásobného vítěze Britské rallye porazil o 19,1 sekundy a sám si dojel v Cardiffu pro třetí triumf za sebou a 62. v kariéře.

Na třetím místě skončil letos nejlepší jezdec Fordu Jari-Matti Latvala z Finska a zajistil si celkově druhé místo v šampionátu za suverénním Loebem. Třetí skončil Solberg a až čtvrtý Francouz Sébastien Ogier. Bývalý juniorský mistr světa, jenž vstupoval do Britské rallye jako druhý muž průběžného pořadí, v sobotu zničil svůj citroën a nebodoval.

Soutěž nedokončil ani jediný český účastník Martin Semerád s mitsubishi, který v třetí erzetě od konce narazil do stromu. Podle serveru autosport.cz vyvázli pilot i jeho navigátor Michal Ernst bez zranění, museli však odstoupit z celkově osmnáctého místa a druhého mezi produkčními vozy.

Britskou rallye skončila nejen letošní sezona, ale po 13 letech také éra současných dvoulitrových WRC vozů. U Citroënu bude nástupcem modelu C4 typ DS3, Ford nahradí Focus, jenž byl s 44 triumfy nejúspěšnějším rallyovým vozem, Fiestou RS.

Britská rallye, závěrečný 13. díl mistrovství světa v automobilových soutěžích:
1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën C4) 3:14:54,0, 2. P. Solberg, Patterson (Nor., Brit./Citroën C4) -19,1, 3. Hirvonen, Lehtinen -1:35,3, 4. Latvala, Anttila (všichni Fin./Ford Focus) -1:53,3, 5. Sordo, Vallejo (Šp./Citroën C4) -2:12,2, 6. H. Solberg, Prévot (Nor., Belg./Ford Focus) -6:26,5, 7. Wilson, Martin (Brit./Ford Focus) -8:37,8, 8. Räikkönen, Lindström (Fin./Citroën C4) -10:27,9, 9. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Subaru Impreza) -10:28,9, 10. Mikkelsen, Floene (Nor./Škoda Fabia) -14:01,2, ...Semerád, Ernst (ČR/Mitsubishi Lancer) nedokončili.
Konečné pořadí MS po 13 soutěžích: 1. Loeb 276, 2. Latvala 171, 3. P. Solberg 169, 4. Ogier (Fr./Citroën C4) 167, 5. Sordo 150, 6. Hirvonen 126, ...18. Prokop (ČR) 3.
Pořadí týmů: 1. Citroën Racing 456, 2. Ford 337, 3. Citroën Junior Team 217, 4. Stobart-Ford 176, 5. Munchi's Ford 58.