Rubriky:

Rallye

Švédskou rallye vyhrál podruhé v kariéře Latvala, Prokop devátý

12. února 2012 15:23 - KARLSTAD

Tovární jezdec Fordu Jari-Matti Latvala z Finska ovládl Švédskou rallye, druhý díl mistrovství světa v automobilových soutěžích. Na sněhové rallye tak navázal na svůj úspěch z roku 2008. Druhé místo obsadil vítěz předešlých dvou ročníků Mikko Hirvonen z Finska, třetí byl Nor Mads Ostberg.

 

ČTK/AP

"Je to úžasné. Před čtyřmi lety jsme zde vyhrál svou první rallye v mistrovství světa a teď se mi podařilo vyhrát opět," radoval se Latvala v cíli. V roce 2008 se ve Švédsku zapsal do historie jako nejmladší vítěz závodu MS.

Latvala na severu Evropy odčinil i nezdar z Monte Carla, kde hned na začátku havaroval. "Díky tomu jsme se dostali pod tlak, který teď už nebude takový," oddechl si finský pilot, který o triumf ve Švédsku bojoval se svým bývalým týmovým kolegou. Hirvonen totiž před letošní sezonou odešel od Fordu k Citroënu. "Myslím si, že jsme s citroëny schopni bojovat," naznačil Latvala, že letošní MS bude dramatické.

Vcelku spokojený byl po rallye i Hirvonen, který nakonec za Latvalou zaostal o 16 sekund. "Nebylo to tak špatné. Myslím si, že jsme se toho v tomto víkendu s novým autem hodně naučil," řekl Hirvonen, který ocenil Latvalův výkon. "Samozřejmě, že chci vždy vyhrát, ale Jari-Matti byl velmi dobrý. Byl to velký boj, který jsem si užil, a tentokrát jsem skončil druhý," uvedl.

Český pilot Prokop byl stejně jako na úvod sezony v Monte Carlu devátý, v poslední speciálně bodované rychlostní zkoušce byl ale blízko k rozšíření dosavadního zisku čtyř bodů. Zajel čtvrtý čas a od třetího Latvaly jej dělilo 1,6 sekundy.

V čele šampionátu je i nadále osminásobný světový šampion Sébastien Loeb z Francie, který byl na severu Evropy šestý.

Mistrovství světa pokračuje třetím závodem od 8. do 11. března v Mexiku.

Švédská rallye, druhý závod MS v automobilových soutěžích:  
1. Latvala, Anttila (Fin./Ford Fiesta RS WRC) 3:18:28,3
2. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Citroën DS3 WRC) -16,6
3. Ostberg, Andersson (Nor., Švéd./Ford Fiesta RS WRC) -38,8
4. P. Solberg, Patterson (Nor., Brit./Ford Fiesta RS WRC) -1:14,3
5. Novikov, Giraudet (Rus., Fr./Ford Fiesta RS WRC) -2:41,4
6. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën DS3 WRC) -2:55,1
9. Prokop, Hrůza (ČR/Ford Fiesta RS WRC) -5:30,0

Průběžné pořadí MS:

1. Loeb 39
2. Hirvonen 32
3. P. Solberg 29
4. Latvala 26
5. Novikov 21
6. Sordo (Šp./Mini John Cooper Works WRC) 18
...Prokop4
ČTK

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye