Rubriky:

Rallye

Za nesmyslem stojí Ecclestone

19. listopadu 2003 15:57 - PRAHA

Mezinárodní automobilová federace (FIA) rozhodla o tom, že nejatraktivnější skupina soutežních automobilů, WRC, bude k vidění jen při akcích mistrovství světa. Svůj názor na celou situaci sdělil deníku Právo generální sekretář Federace automobilového sportu ČR Radovan Novák, jenž je zároveň členem vrcholného sportovního orgánu FIA.

Kromě svých funkcí se zúčastňujete vrcholných mezinárodních podniků jako komisař. Co si o zákazu startů vozů WRC v ME a národních rallye myslíte?
Že to je jedno z nejhorších rozhodnutí FIA v celé její historii. Byl jsem proti tomu, ale zůstal jsem osamocen. Když jsem se obrátil na několik národních federací, které tvrdily, že chtějí vozy WRC zachovat, nikdo se ke mně najednou nepřidal. Připadal jsem si jako hlupák.

Co vám na tomto rozhodnutí nejvíc vadí?
Už sama skutečnost, že evropské a národní soutěže přijdou o nejatraktivnější vozy, mi připadá jako nesmyslný útok proti jedné z nejzajímavějších automobilových sportovních disciplín. Dalším nesmyslem je samo provedení. WRC pojedou v mistrovství světa, už od roku 2004 nemohou být zařazeny do vrcholných soutěží mistrovství Evropy a v roce 2006 už nemohou startovat ani v národních šampionátech. Když byly zrušeny v osmdesátých letech minulého století speciály skupiny B, skončily okamžitě. Žádná polovičatost. Nevím také, co bude mít za smysl, když pojede ve světovém šampionátu pár vozů WRC a jinde ani jediný. Co s nimi budou továrny dělat...

Nemáte pocit, že za tím stojí lobby šéfa FIA Mosleye a šéfa F1 Ecclestona?
Mám tento pocit velice silný. Klesá zájem o formuli 1 a přesouvá se k rallye. Ecclestone potřebuje F1 zachránit. Získal pro tuto myšlenku nejen Mosleye, ale i další představitele automobilového sportu a skupina kolem rallye nestačila včas zareagovat.

Jak dlouho se o tomto nebezpečí vědělo?
Asi dva roky, ale zřejmě ho někteří nebrali vážně.

Dá se s tím ještě něco dělat?
Podle mne už ne. Spíš nějakým způsobem omezit dopad. Budeme se o to snažit poslední listopadovou sobotu u nás. Přijde totiž Mosley a zástupci evropských organizátorů velkých soutěží.

Už některé národní federace na toto rozhodnutí reagovaly?
Letos vozy WRC už nebyly ve Skandinávském mistrovství, nejely se ve Francii. Nepojedou se v Itálii. Zůstanou u nás, v Belgii, která přišla s návrhem na vytvoření evropského poháru WRC, a některých okolních zemích včetně Slovenska.

Co z tohoto rozhodnutí vyplývá pro příští sezónu u nás?
U nás vozy WRC pojedou ještě dva roky. Budeme hledat řešení, aby mohly startovat v rámci národního šampionátu při soutěžích mistrovství Evropy, které se u nás jedou, což se týká především Barumky, Bohemie a Šumavy.

Karel Felt , Právo

Zrušit