Rubriky:

Rallye

Kopecký před Šumavou zavítá na Oberland Rallye

26. února 2004 21:31 - PRAHA

Posádka Škoda Matador teamu Jan Kopecký-Filip Schovánek vstoupila do letošního domácího šampionátu výborným druhým místem na lednové Jänner Rallye v okolí rakouského Freistadtu. O další body bude bojovat na konci března na Rallye Šumava, ale před tím ještě zamíří do Německa na Oberland Rallye, která je součástí německého mistrovství.

 

Škoda Matador Team

Jak hodnotíte výkon a výsledek na rakouské Jänner Rallye?
S výsledkem i výkonem jsme určitě spokojeni. Druhým místem jsme do sezóny vstoupili dobře. Já ani Filip jsme výrazně nechybovali, na náročné zimní soutěži to byl klíč k úspěchu. My i Fabia WRC jsme poprvé startovali na sněhu a s hřebíky. Soutěž byla samozřejmě náročná i pro tým mechaniků, kterým patří výrazný dík.

V Rakousku se možná začaly projevovat naše předchozí zahraniční starty. S neznámou tratí jsme se vypořádali dobře. Vše fungovalo bezchybně již od logistického zajištění startu. Filip již získal také mnoho zkušeností a já se mohu soustředit pouze na svůj výkon za volantem. Během náročnějších rychlostních zkoušek se mi snažil ulehčit moji úlohu ovládáním stěračů a ostřikovačů.

Jak složité bylo nastavit vůz Škoda Fabia WRC pro sněhovou soutěž? Data z jiné soutěže k dispozici nebyla...
Před samotnou soutěží jsme strávili jeden testovací den na Šumavě. Z tohoto testu jsme měli představu o výchozím nastavení pro soutěž, ale prakticky celou rallye jsme nastavení měnili a neustále chování vozu vylepšovali.

Jak cenné byly rady od Ladislava Křečka?
Samozřejmě informace Ladislava Křečka jsou neocenitelné. Snaží se mi předat mnoho ze svých obrovských zkušeností. Největší přínos spočíval v tom, že jsme před soutěží teoreticky probrali velké množství modelových situací a já jsem byl na hodně možností teoreticky připraven. Když na trati nějaká situace následně nastala, věděl jsem, jak ji správně řešit.

Na sněhu jste jel výborně. Přejete si na Rallye Šumava spíše asfalt nebo opět sníh?
O tom jsem příliš nepřemýšlel. Ale možná by nebyl špatný opět sníh, protože v našich podmínkách se na takovém povrchu můžeme svézt pouze výjimečně. Na suchém i mokrém asfaltu si na našich rychlostních zkouškách letos zazávodíme ještě dost.

Koho považujete za největší favority Rallye Šumava?
Největším favoritem je jednoznačně Roman Kresta. Mezi nejrychlejší bude patřit i Tomáš Enge a Václav Pech. V této skupině chceme ale bojovat i my s Fabií WRC.

Na Rallye Šumava máte "oblíbenou" jednu rychlostní zkoušku...
Ano, máte pravdu. Rychlostní zkouška Nuzín-Čkyně se mi v předchozích dvou letech stala osudnou a vždy jsme v tomto úseku skončili. Na druhou stranu se mi tato rychlostní zkouška opravdu líbí, je velmi zajímavá. Letos se tato tradiční erzeta pojede dvakrát a dokonce druhý průjezd bude soutěž uzavírat. Je velmi pravděpodobné, že se může o mnohém rozhodovat právě zde.

Před Rallye Šumava však ještě zamíříte do Německa na Oberland Rallye. Proč jste si místo Rallyesprintu v Okříškách vybrali zahraniční soutěž?
Samozřejmě jsme řešili několik variant, jak získat správný rytmus před druhým podnikem Mezinárodního Mistrovství ČR v rallye. Jako optimální se nám jevila právě tato soutěž. Chceme si opět vyzkoušet soutěž na neznámé trati a navíc je Oberland Rallye soutěží dvoudenní. I z marketingového hlediska našich partnerů je start v okolí města Schongau výhodný.

S jakým cílem budete odjíždět do Německa?
Favoritem je jednoznačně domácí pilot Mathias Kahle s vozem Škoda Octavia WRC, ale chceme mu být minimálně vyrovnaným soupeřem. Budeme se snažit opět o kousek dál posunout náš rozpis, získat nové poznatky a informace, ale chceme přivézt i pěkný výsledek.

V jakých barvách pojedete na Oberland Rallye?
Budeme startovat v barvách Škoda Matador teamu s vozem Škoda Fabia WRC.

Martin Bobek, eWRC.cz

Zrušit