Rallye

Grönholm diskvalifikován, na Kypru vyhrál Loeb

26. května 2004 16:08 - PAŘÍŽ

Pilot Citroënu Sébastien Loeb byl ve středu oficiálně potvrzen jako vítěz nedávné Kyperské rallye poté, co byl původně nejrychlejší jezdec Marcus Grönholm dodatečně diskvalifikován. Grönholmova stáj Peugeot totiž v soutěži použila nepovolená vodní čerpadla motorů, kvůli tomu přišel o pátou pozici další jezdec Peugeotu Harri Rovanperä.

MPT

V Paříži rozhodli o změnách pořadí zástupci Mezinárodní automobilové federace (FIA). Piloti francouzského týmu se do podezření z porušení technických pravidel dostali bezprostředně po pátém dílu světového šampionátu.

Představitelé FIA nařídili den po soutěži dodatečnou technickou kontrolu vozidel, kterou musely podstoupit i vozy Citroën spadající do stejného koncernu. Zatímco citroëny kontrolou prošly, vedení Peugeotu bylo pozváno na dnešní jednání do sídla FIA.

Tam vedení federace rozhodlo, že vodní čerpadla používaná týmem nejsou sériová. Za obdobný prohřešek byl v minulosti potrestán i Colin McRae, který přišel v roce 1999 o třetí místo na Rallye Monte Carlo.

Hlavním důvodem, proč byly oba peugeoty 307 WRC diskvalifikovány, je údajně fakt, že pumpy obsahovaly plastovou část, zatímco sériově vyráběné jsou z kovu.

Změny také v celkovém pořadí

Diskvalifikace také zahýbala celkovým pořadím šampionátu, jenž vedl právě Grönholm.

Loeb se ale zásluhou dodatečného vítězství na Kypru posunul do čela mistrovství světa, se 35 body má jednobodový náskok před druhým Markko Märtinem, pilotem Fordu. Třetí je úřadující šampión Petter Solberg s 28 body. O další čtyři body zpět je právě Grönholm.

V pořadí týmů přišel Peugeot o čtrnáct bodů a třetí příčku. Na té je nyní Subaru, vede Ford před Citroënem.